| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Karta podatkowa > Czy karta podatkowa zawsze wyklucza wspólne rozliczenie małżonków

Czy karta podatkowa zawsze wyklucza wspólne rozliczenie małżonków

W maju 2009 r. zlikwidowałem działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej. Od trzech lat działalność zawieszana była w urzędzie skarbowym i nie osiągałem z tego tytułu dochodów. Dochody osiągałem tylko z umowy o pracę. Czy słusznie postąpiłem rozliczając się za 2009 rok wspólnie z małżonką?

Jeżeli więc któryś z małżonków opodatkowany jest w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową, nie mogą oni rozliczać się wspólnie.

Dla braku możliwości wspólnego opodatkowania nie jest konieczne osiąganie jakichkolwiek przychodów opodatkowanych na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wystarczy, że małżonek wybrał tę formę opodatkowania. Sam fakt prowadzenia (bądź nie) działalności gospodarczej nie ma natomiast znaczenia dla możliwości wspólnego opodatkowania.

Podsumowując - nie mógł Pan skorzystać z możliwości wspólnego opodatkowania małżonków za rok 2009, gdyż był Pan osobą, do której miały zastosowanie przepisy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Polecamy: serwis PIT

Zawieszenie działalności i fakt nie uzyskiwania przez Pana żadnych przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym, pozostaje bez znaczenia dla możliwości zastosowania wspólnego opodatkowania małżonków.

Sam wybór (automatyczny w tym wypadku) opodatkowania w formie karty podatkowej w roku 2009 dla opodatkowania przychodów osiąganych z działalności gospodarczej, wyklucza możliwość złożenia wspólnego PIT-a przez współmałżonków.

Powinni więc Państwo jak najszybciej złożyć korektę swoich zeznań podatkowych – już na oddzielnych formularzach.

Polecamy: serwis VAT

Podstawa prawna: art. 23 i art. 25 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mrugas

ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »