| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Karta podatkowa > Czy kontrola i naprawa układów elektrycznych i elektronicznych może podlegać opodatkowaniu kartą podatkową

Czy kontrola i naprawa układów elektrycznych i elektronicznych może podlegać opodatkowaniu kartą podatkową

Zamierzam rozpocząć działalność polegającą na kontroli działania i naprawie podzespołów elektronicznych i elektrycznych. Czy dla opodatkowania takiej działalności mogę wybrać kartę podatkową?

TAK

Wykonywanie pomiarów parametrów podzespołów elektronicznych pod kątem prawidłowości ich działania i przydatności ich do dalszego montażu oraz kontrola prawidłowości działania oprogramowania podzespołów elektronicznych i jego wymiany mieści się w przedmiocie działalności określonym w załączniku nr 4  do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym pod poz. 20.

Naprawa podzespołów elektronicznych mieści się w przedmiocie działalności określonym w załączniku nr 4 do ww. pod poz. 21.

Zasadniczo zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność usługową lub wytwórczo-usługową, określoną w części I tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy, zwanej dalej ,,tabelą", w zakresie wymienionym w załączniku nr 4 do ustawy - przy zatrudnieniu nie przekraczającym stanu określonego w tabeli.

Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, podatnicy prowadzący działalność, o której mowa w art. 23, podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli:
1. złożą wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie,
2. we wniosku, o którym mowa w pkt 1, zgłoszą prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli,
3. przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne,
4. nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23, innej pozarolniczej działalności gospodarczej,
5. małżonek podatnika nie prowadzi działalności w tym samym zakresie,
6. nie wytwarzają wyrobów opodatkowanych, na podstawie odrębnych przepisów, podatkiem akcyzowym,
7. pozarolnicza działalność gospodarcza zgłoszona we wniosku, o którym mowa w pkt 1, nie jest prowadzona poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Usługi w zakresie pomiaru parametrów podzespołów elektronicznych w postaci zmontowanych obwodów na płytkach drukowanych pod kątem prawidłowości ich działania i przydatności ich do dalszego montażu, sklasyfikowane zostały pod poz. 20 załącznika nr 3 do ww. ustawy.

Zakres tych usług, uprawniający do skorzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej, szczegółowo określony został w poz. 20 załącznika nr 4 do ustawy, zgodnie z którym w zakresie usług elektromechaniki, z wyjątkiem dźwigowej, chłodniczej i pojazdowej mieści się następujący przedmiot działalności:
- wyrób i naprawa silników i prądnic elektrycznych;
- wyrób i naprawa zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego, spawarek i zgrzewarek elektrycznych, prostowników, stabilizatorów i transformatorów, aparatury łączeniowej (łączników), urządzeń elektromechanicznych;
- wyrób i naprawa urządzeń grzejnych i oświetleniowych;
- wyrób i montaż zapalarek piezoelektrycznych;
- wykonywanie instalacji elektrycznych do maszyn i urządzeń elektrycznych;
- naprawa i konserwacja instalacji elektrycznych;
- wyrób podzespołów i urządzeń elektromechanicznych i elektronicznych oraz rozdzielni elektroenergetycznych do 1 kV;
- pomiary elektryczne i badania odbiorcze odbiorników elektrycznych;
- wyrób, regeneracja, naprawa i ładowanie akumulatorów;
- inne prace i czynności towarzyszące, niezbędne do całkowitego wykonania i wykończenia wyrobu lub świadczonej usług.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »