| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Karta podatkowa > Gdy żona wynajmuje, mąż nie traci prawa do karty podatkowej

Gdy żona wynajmuje, mąż nie traci prawa do karty podatkowej

Czy jeśli moja małżonka wynajęła lokal pod działalność gospodarczą, to czy z chwilą osiągnięcia przez nią dochodu z najmu, ja stracę prawo do opodatkowania w formie karty podatkowej?

NIE

Zgodnie z art. 25 ust. 2 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie wyłącza opodatkowania w formie karty podatkowej osiąganie przychodów z tytułu:
- najmu,
- podnajmu,
- dzierżawy,
- poddzierżawy lub
- innych umów o podobnym charakterze
z których przychody (dochody) podlegają odrębnemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach (czyli wg skali podatkowej).

Dlatego okoliczność najmu części lokalu stanowiącego majątek wspólny małżonków przez żonę nie wyłącza możliwości opodatkowania przez męża działalności gospodarczej w formie karty podatkowej. Jednak trzeba pamiętać, aby dochody z najmu opodatkować wg skali podatkowej.

Polecamy: serwis Mała firma

Trzeba więc dokładnie przeliczyć opłacalność różnych form opodatkowania, bowiem w chwili obecnej ryczałt ewidencjonowany od najmu prywatnego jest opodatkowany stawką 8,5% przychodów, bez względu na wysokość przychodów.

Polecamy: serwis PIT

Podstawa prawna: art. 25 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK