| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Karta podatkowa > Co to są "usługi dla ludności"

Co to są "usługi dla ludności"

Świadczę usługi dekarskie i płacę podatek w formie karty podatkowej. W decyzji urzędu skarbowego na 2012 rok określono mi limit przychodów w kwocie 60.724 zł, wykonywania świadczeń dla innych odbiorców - poza świadczeniami dla ludności. Czy wykonując świadczenia jako podwykonawca dla firmy budowlanej prowadzonej przez osobę fizyczną, która jest z kolei wykonawcą robót budowlanych dla innych firm, należy zaliczyć te świadczenia do limitu wykonywania świadczeń dla innych odbiorców, czy też traktować je jako świadczenia dla ludności?

Wykonując świadczenia jako podwykonawca dla firmy prowadzonej przez osobę fizyczną należy traktować te świadczenia jako świadczenia dla ludności i nie ma tutaj znaczenia, że firma dla której świadczy usługi też jest podwykonawcą jakiejś innej firmy. Zatem nie ma tu niebezpieczeństwa utraty prawa do karty podatkowej.

Jak wynika z pkt 4 Objaśnień do części I (Działalność usługowa oraz wytwórczo – usługowa) Tabeli miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej, stanowiącej załącznik nr 3 – do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (...) w brzmieniu obowiązującym w 2012 r., przy prowadzeniu działalności wymienionej w poz. 70-76 (w tym w zakresie usług budowlanych m. in. dekarskich dla ludności) dopuszczalne jest - poza świadczeniami dla ludności - wykonywanie świadczeń dla innych odbiorców w rozmiarze nieprzekraczającym kwoty 60.724 zł przychodu rocznie.

Przy czym, za świadczenia dla ludności zgodnie z pkt 5 ww. Objaśnień uważa się opłacane ze środków pieniężnych ludności świadczenia określone w ust. 3, oraz usługi, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Przez pojęcie "ludność", rozumieć natomiast należy:
- osoby fizyczne i gospodarstwa domowe,
- inne podmioty, tj. indywidualne gospodarstwa rolne i ogrodnicze, zakłady wytwórcze, budowlane, handlowe i usługowe, prowadzone przez osoby fizyczne i spółki niemające osobowości prawnej, oraz
- zakłady prowadzone przez agentów.

Pojęcie "ludność" obejmuje również:
- organizacje wyznaniowe i zakonne,
- placówki państw obcych (wyłącznie w rozumieniu służb dyplomatycznych i konsularnych) oraz
- rady szkół i placówek, rady rodziców i inaczej nazwane reprezentacje rodziców.

Dlatego też w świetle powyższych przepisów prawa podatkowego, świadczenia Pana (jako podwykonawcy firmy prowadzonej przez osobę fizyczna) można traktować jako świadczenia opłacane ze środków pieniężnych ludności. W konsekwencji przychód uzyskany w wyniku tych świadczeń, nie jest przychodem limitowanym.

Polecamy: serwis VAT

Podstawa prawna: ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »