| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Karta podatkowa > Czy można opłacać kartę podatkową zatrudniając osobę na umowę cywilnoprawną

Czy można opłacać kartę podatkową zatrudniając osobę na umowę cywilnoprawną

Prowadzę salon kosmetyczny opodatkowany w formie karty podatkowej. Czy mogę zatrudnić na podstawie umowy cywilnoprawnej osobę wykonującą usługi manicure i pedicure bez negatywnych konsekwencji w zakresie prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej?

NIE

Usługi kosmetyczne wymienione zostały pod poz. 88 załącznika nr 3 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (…). Zakres tych usług, uprawniający do skorzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej szczegółowo określono w poz. 88 załącznika nr 4 do tej ustawy. Natomiast usługi manicure, pedicure zostały wymienione i opisane w poz. 89 załączników nr 3 i 4 do ww. ustawy.

Jednym z warunków stosowania karty podatkowej wynikających z art. 25 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (…), jest zakaz korzystania przy prowadzeniu działalności z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów. Zakaz nie dotyczy usług specjalistycznych.

Polecamy: serwis PIT

Stosownie do treści art. 25 ust. 3 ww. ustawy za usługi specjalistyczne w rozumieniu ust. 1 pkt 3 uważa się czynności i prace wchodzące w inny niż zgłoszony zakres działalności, niezbędne do całkowitego wykonania wyrobu lub świadczonej usługi, w tym również czynności i prace towarzyszące, o których mowa w załączniku Nr 4.

Z przepisów nie wynika, aby usługi specjalistyczne faktycznie miały być czynnościami wysoce specjalizowanymi, których wykonanie wymagałoby specjalistycznych wiadomości, umiejętności, wyposażenia.

Chodzi tu o usługi specjalistyczne względem prowadzonej działalności, których wykonywania nie zgłoszono, a jednak są niezbędne do prowadzenia własnej działalności.

Zdaniem fiskusa (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 20 lutego 2009 r. – nr IBPBI/1/415-933/08/WRz ) usługi manicure, pedicure nie są usługami specjalistycznymi w stosunku do działalności polegającej na świadczeniu usług kosmetycznych.

Dlatego też zatrudnienie manikiurzystki na podstawie umowy cywilnoprawnej spowoduje utratę prawa do stosowania karty podatkowej.

Polecamy: Gabinet kosmetyczny

Podstawa prawna: art. 23 i art. 25 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Strategii

Ekspert w zakresie warsztatów dla firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »