| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Karta podatkowa > Czy przedsiębiorca na karcie podatkowej może rozpocząć inną działalność w spółce osobowej

Czy przedsiębiorca na karcie podatkowej może rozpocząć inną działalność w spółce osobowej

Rozpoczęcie kolejnej działalności w ramach spółki jawnej, skutkuje utratą prawa do opodatkowania kartą podatkową przychodów osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie.

Wybór formy opodatkowania przez podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą podlega ograniczeniom określonym w przepisach prawa podatkowego.

W przypadku karty podatkowej należy brać pod uwagę przepisy zawarte w rozdziale 3 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

Warunki uprawniające do korzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej zostały zawarte w art. 25 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (…). W myśl pkt 4 tego przepisu opodatkowaniu w formie karty podatkowej podlegają podatnicy, którzy m.in nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23 ustawy, innej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W świetle przytoczonej regulacji art. 25 ust.1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie budzi wątpliwości, iż rozpoczęcie wykonywania innej działalności spowoduje utratę tego prawa.

Należy wskazać, iż z definicji pojęcia działalności gospodarczej zawartej w art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) wynika, że jest to działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów.

Spółka jawna nie jest odrębnym podmiotem obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego. Podmiotami tego obowiązku są wspólnicy spółki, a źródłem przychodów jest prowadzona przez nich działalność gospodarcza.

Polecamy: serwis PIT

Przez pozarolniczą działalność gospodarczą osoby fizycznej, należy rozumieć zatem nie tylko działalność wykonywaną samodzielnie (w formie jednoosobowej działalności osoby fizycznej), ale również w formie spółki osobowej w tym jawnej.

Z powyższych uregulowań jasno wynika, że ustawodawca nie dopuszcza możliwości prowadzenia przez podatnika kolejnej działalności (w ramach spółki osobowej – np. cywilnej lub jawnej) zachowując prawo do opodatkowania indywidualnej działalności gospodarczej w formie karty podatkowej.

Polecamy: serwis VAT

Podstawa prawna: art. 23 i art. 25 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TomTom

Założona w 1991 firma TomTom (AEX:TOM2) jest wiodącym na świecie dostawcą produktów i usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych ukierunkowanym na dostarczenie wszystkim kierowcom najlepszych na świecie rozwiązań nawigacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK