| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Karta podatkowa > Czy lekarz opodatkowany kartą podatkową może świadczyć usługi na rzecz firm

Czy lekarz opodatkowany kartą podatkową może świadczyć usługi na rzecz firm

Prowadzę gabinet lekarski opodatkowany w formie karty podatkowej. W ramach prowadzonej działalności wykonuje usługi na rzecz osób fizycznych oraz pracowników różnych firm (np. medycyna pracy). Czy mogę, na świadczone przez siebie specjalistyczne usługi medyczne, wystawiać rachunki dla firm, które kierują swoich pracowników na okresowe badania lekarskie?

NIE

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (…) nie nakładają na podatników opodatkowanych w tej formie obowiązku wystawiania każdorazowo rachunków w związku z wykonaniem usługi lub sprzedażą towaru. 

Niemniej jednak, wprost z ustawy wynika, iż obowiązek taki ciąży na podatniku prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą, w sytuacji, gdy z żądaniem takim wystąpi usługobiorca.

Kopie wystawionych rachunków i faktur należy przechowywać w kolejności numerów w okresie pięciu lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym wystawiono rachunek lub fakturę.

Jednak zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić lekarze jeśli działalność ta nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej. 

Za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.

Zatem warunkiem opodatkowania przychodów uzyskiwanych przez lekarza zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej jest osobiste wykonywanie działalności gospodarczej oraz wykonywanie tej działalności wyłącznie na rzecz osób fizycznych.

Polecamy: serwis PIT

Świadczenie usług przez lekarza na rzecz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, uniemożliwia opodatkowanie w formie karty podatkowej. Nie może bowiem być uznane za wykonywanie wolnego zawodu.

Nie tylko zatem wystawianie rachunków na rzecz firm ale już samo wykonywanie przez Pana usług na rzecz wskazanych we wniosku podmiotów sprawia, iż nie przysługuje Panu opodatkowanie w formie karty podatkowej.

Polecamy: serwis VAT

Podstawa prawna: art. 4 i art. 23 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »