| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Karta podatkowa > Czy grupowe korepetycje z matematyki można opodatkować kartą podatkową

Czy grupowe korepetycje z matematyki można opodatkować kartą podatkową

Jestem nauczycielką matematyki zatrudnioną na pełny etat w liceum. Prowadzę też usługowe korepetycje z matematyki dla indywidualnych uczniów, a także grup. Czy zajęcia i korepetycje prowadzone grupowo (np. dla uczniów przygotowujących się do matury) można rozliczać korzystając z formy karty podatkowej?

TAK

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność w zakresie usług edukacyjnych, polegającą na udzielaniu lekcji na godziny – w warunkach określonych w części XI tabeli.

Za udzielanie lekcji na godziny uważa się pomoc w nauce, polegającą głównie na odrabianiu (przygotowaniu) z uczniem zadanych lekcji (pkt 2 objaśnień w części XI załącznika nr 3 do ww. ustawy).

Ustawodawca definiuje udzielanie lekcji na godziny jako pomoc w nauce oraz jednocześnie pozostawia otwartym katalog usług, które można zakwalifikować pod tym pojęciem. Dlatego też należy stwierdzić, iż usługi edukacyjne dla grup uczniów mieszczą się w pojęciu działalności polegającej na udzielaniu lekcji na godziny zgodnie z wykładnią językową.

Zatem brak jest przeszkód prawnych w opodatkowaniu przychodów z tej działalności zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej.Tak stwierdzono np. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB1/415-358/07-2/AJ).

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Polecamy: serwis PIT

Podstawa prawna: art. 23 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »