| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najczęstsze problemy > Czy odszkodowanie jest opodatkowane ryczałtem

Czy odszkodowanie jest opodatkowane ryczałtem

Spółka cywilna odprowadza podatek w formie zryczałtowanej w wysokości 5,5% oraz 8,5%. We wrześniu 2008 r. z powodu budowy prowadzonej w bezpośrednim sąsiedztwie, zniszczeniu uległa hala warsztatowa, co uniemożliwiło Spółce prowadzenie działalności przez pewien okres. Sprawca zdarzenia odbudował halę, a jego ubezpieczyciel wypłacił Spółce odszkodowanie za utracone przychody, tj. za brak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej i zarobkowania. Czy to odszkodowanie jest opodatkowane, jeśli tak to w jakiej wysokości i w jakiej formie odprowadzić podatek?

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o PIT, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

Przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej są również – jak wynika z zapisu art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o PIT - otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej.

Tego rodzaju odszkodowanie pozostaje w bezpośrednim związku z działalnością gospodarczą. Przychód z tytułu otrzymanego odszkodowania należy rozliczyć zatem w ramach źródła przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej i wykazać go w odpowiedniej ewidencji prowadzonej dla tej działalności oraz opodatkować łącznie z pozostałymi przychodami z tej działalności.

W przypadku odszkodowania za utracone korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono nie ulega wątpliwości, że gdyby podatnik osiągnął spodziewany zysk, zysk ten podlegałby opodatkowaniu. Wobec tego, uzyskane przez niego odszkodowanie powinno również podlegać opodatkowaniu według tych samych zasad. W przeciwnym wypadku podatnik, który uzyskał odszkodowanie za utracone korzyści, byłby w uprzywilejowanej sytuacji w porównaniu z podatnikiem, który te korzyści osiągnął.

Reasumując, w chwili otrzymania odszkodowania powstanie u wspólników Spółki przychód ze źródła przychodów – działalność gospodarcza, w postaci kwoty otrzymanego odszkodowania.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych dla przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 11 i 12 ustawy o PIT wynosi - 8,5%.

Stawka ryczałtu od przychodu uzyskanego z odszkodowania za brak możliwości zarobkowania, jest więc niezależna od stawek podatku stosowanych przez wspólników Spółki do przychodów z wykonywanych usług i wynosi zgodnie z powołanym powyżej przepisem 8,5%. Przychód ten należy uwzględnić w ewidencji przychodów prowadzonej przez Spółkę i doliczyć do przychodów z działalności gospodarczej opodatkowanych wg stawki 8,5%.

Podstawa prawna: art. 6 ust. 1 oraz art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. i) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »