| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najem i dzierżawa > Kiedy można opodatkować ryczałtem budynek użytkowy?

Kiedy można opodatkować ryczałtem budynek użytkowy?

Nie prowadzę działalności gospodarczej. Jestem jednak podatnikiem VAT, z uwagi na obowiązek odprowadzania tego podatku przy sprzedaży moich prywatnych działek budowlanych. Posiadam budynek użytkowy, który zamierzam wynająć przedsiębiorcy. Uzyskane z tytułu wynajmu przychody chciałbym opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 8,5%. Czy przychody z najmu nieruchomości będą mogły być potraktowane i opodatkowane jako odrębne źródło przychodów określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wyodrębnionym źródłem przychodów są określone w pkt 6 tego przepisu: najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Z powyższego wynika, że przychody z najmu można potraktować jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej lub też jako odrębne źródło przychodów. Natomiast jeśli chodzi o wybór kwalifikacji tytułu opodatkowania jak również sposób rozliczania uzyskanych przychodów z najmu pozostawiono podatnikowi.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, na jeszcze jedną kwestię, a mianowicie na to czy przedmiot najmu jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą – (art. 14 ustawy o PIT), bo jeżeli tak, to przychody winny zostać zakwalifikowane jako uzyskane z działalności gospodarczej, a nie z najmu prywatnego.

Jeżeli spełnione zostaną wymogi, wskazane wyżej w ustawie o PIT, wtedy przychody uzyskane z najmu mogą być opodatkowane według woli podatnika, na zasadach ogólnych określonych w ustawie o PIT lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Polecamy:Ryczałt od najmu prywatnego w 2010 roku jest opłacalny jak nigdy dotąd

Jeżeli podatnik wybierze tę drugą możliwość winien przedtem złożyć do urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania. W przypadku wyboru przez podatnika zryczałtowanej formy opodatkowania, jak już wspomniałem wyżej, powinien złożyć do właściwego urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu za dany rok podatkowy, nie później jednak niż do 20 stycznia roku podatkowego.

Natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Tak więc przychód uzyskany z wynajmu przedmiotowej nieruchomości może być zaliczony do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, zgodnie z wolą podatnika.

Uzyskane w ten sposób przychody mogą zostać opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%.

Polecamy:Świadczenie jakich usług wyłącza możliwość płacenia ryczałtu

Podobna kwestia była rozpatrywana przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w Interpretacji indywidualnej wydanej z 29 listopada 2010 r. sygn. IPPB1/415-790/10-3/JB.

Zgodnie również ze stanowiskiem jakie przyjmują sądy administracyjne, uzyskiwanie czynszu na podstawie umowy najmu, stanowi o jego zaliczeniu do źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT. W konsekwencji daje to wskazówkę do wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania takich przychodów.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »