| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najem i dzierżawa > Czy najem można opodatkować ryczałtem będąc przedsiębiorcą?

Czy najem można opodatkować ryczałtem będąc przedsiębiorcą?

Podatnicy mogą opodatkować ryczałtem przychody uzyskane z najmu prywatnego pomimo osiągania przychodów z działalności gospodarczej.

W przepisach ustawy o PIT wymienia się różne źródła przychodów oraz metody opodatkowania dochodów uzyskanych z tych źródeł.

W art.10 ust. 1 pkt 3 i 6 wyszczególnione zostały odrębne źródła przychodów, tj.: pozarolnicza działalność gospodarcza, najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Nie ma przeciwwskazań, ażeby podatnik uzyskiwał jednocześnie przychody z najmu prowadzonego w zakresie pozarolniczej działalności gospodarczej oraz z najmu prywatnego.

Ponadto ustawodawca kwalifikację oraz metodę rozliczania przychodów z najmu pozostawił wynajmującemu. Wybór opodatkowania został jednak ograniczony zaistnieniem związku pomiędzy przedmiotem wynajmu (np. nieruchomość), a działalnością gospodarczą prowadzoną przez przedsiębiorcę.

A więc jeżeli przedmiot najmu jest związany z działalnością to wynajmowanie nieruchomości traktowane będzie jako pozarolnicza działalność gospodarcza. Należałoby zatem określić czy dana umowa najmu związana jest z działalnością gospodarczą przedsiębiorcy czy też nie.

Polecamy: Limity i stawki ryczałtu od najmu

Jeżeli przedmiot najmu oraz osiągane przychody z umowy najmu nieruchomości:
a) nie będą związane z prowadzoną przez podatnika działalnością i
b) będą to przychody wymienione w katalogu art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT,
- to przychody te mogą być opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wybór metody opodatkowania w tym przypadku należy do podatnika.

Prowadzę działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej w zakresie najmu mieszkań i lokali użytkowych oraz w formie spółki jawnej w zakresie przetwórstwa drzewnego. Działalność w formie obu spółek prowadzę wspólnie z innymi wspólnikami. Spółka zarówno cywilna jak i jawna są czynnymi podatnikami VAT. Dochody z działalności spółek opodatkowane są metodą liniowego PIT. Ostatnio nabyłem nieruchomość przemysłową z własnych prywatnych środków. Nieruchomość tą będę wynajmował dla innych firm poza moją działalnością gospodarczą. Czy przychody uzyskiwane z najmu prywatnego tej nieruchomości będę mógł opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

W opisanej powyżej sytuacji przedsiębiorca będzie mógł opodatkować przychody osiągane z wynajmu nieruchomości nabytej ze środków pochodzących z majątku prywatnego zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Polecamy: serwis PIT

Powinien jednak również pamiętać o wcześniejszym poinformowaniu urzędu skarbowego, właściwego według miejsca zamieszkania, o wyborze zryczałtowanej formy opodatkowania.

Takie też stanowisko w podobnej sprawie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 24 września 2010 r. (nr IBPBII/2/415-771/10/ŁCz).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK