| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najem i dzierżawa > Czy odszkodowanie za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu można opodatkować ryczałtem?

Czy odszkodowanie za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu można opodatkować ryczałtem?

Podatnik uzyskuje przychody z tytułu najmu lokalu mieszkalnego opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Z najemcą lokalu zawarł umowę na czas określony – tj. czterech lat. Po dwóch latach najemca zdecydował się na przeniesienie swojego oddziału w inny rejon miasta.

Najemca nie chcąc płacić przez następne 2 lata czynszu, za nieużytkowany lokal, zaproponował właścicielowi lokalu dobrowolne odszkodowanie za wcześniejsze odstąpienie od umowy.

Odszkodowanie nie wynikało z żadnego wyroku sądowego ani też ugody sądowej – było dobrowolnie zaproponowane przez najemcę.

W związku z tą sytuacją powstała wątpliwość, czy kwotę uzyskaną przez podatnika od najemcy w związku z wcześniejszym rozwiązaniem umowy najmu należy opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym jako przychód z najmu lokalu?

Odpowiedź KIP:

Kwota otrzymana przez podatnika od najemcy lokalu za wcześniejsze odstąpienie od umowy najmu nie stanowi przychodu z najmu, pomimo że jest pośrednio związana z najmem lokalu mieszkalnego.

Wypłacone świadczenie nie jest czynszem za najem lokalu mieszkalnego a kwotą rekompensaty, odszkodowania za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu, z przyczyn leżących po stronie najemcy.

Polecamy: serwis Ryczałt

Polecamy: serwis PIT

Taką kategorię przychodu należy zaliczyć do źródła przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. „innych źródeł” opodatkowaną według skali podatkowej.

Przychód ten podatnik winien wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36 jako przychód z innych źródeł.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »