| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najem i dzierżawa > Pisemna umowa najmu pozwala uniknąć ewidencji

Pisemna umowa najmu pozwala uniknąć ewidencji

Zasady opłacania ryczałtu w wypadku najmu mogą być o wiele prostsze niż ma to miejsce w wypadku opodatkowania w ten sam sposób pozarolniczej działalności gospodarczej. Warto w tym celu zadbać chociażby odpowiednio wcześnie o sporządzenie pisemnej umowy.

Jeżeli podatnik dodatkowo uzyskuje dochody opodatkowane na zasadach ogólnych, wówczas zobowiązany jest złożyć dwa zeznania roczne. Podatnicy opłacający ryczałt od wykazanych w zeznaniu rocznym przychodów z najmu lub dzierżawy mają prawo odliczyć poniesione wydatki na własne ubezpieczenie społeczne. 

W pierwszej kolejności ryczałt ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, jeżeli nie została odliczona od podatku dochodowego i tylko do wysokości stanowiącej 7,75 proc. podstawy jej wymiaru.
Podobnie jak ma to miejsce w wypadku podatku od osób fizycznych, przy korzystaniu z ryczałtu, 1% należnego podatku może zostać przekazany na rzecz wskazanej przez podatnika organizacji pożytku publicznego. 

Nazwę stosownej organizacji, numer jej wpisu do Krajowego Rejestru Sadowego oraz wysokość kwoty należy umieścić w zeznaniu podatkowym lub w jego korekcie, pod warunkiem, że została złożona nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu do złożenia zeznania podatkowego. Naturalnie konieczna jest również zapłata w pełnej wysokości należnego podatku, stanowiącego podstawę obliczenia kwoty.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Okniński

Praktyk z kilkunastoletnim doświadczeniem w zakresie udzielania zamówień publicznych w jednostkach samorządu terytorialnego, jednostkach kultury, sportu, służby zdrowia, administracji państwowej oraz spółkach skarbu państwa; autor komentarzy i porad z zakresu stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych. Prowadzi zajęcia z zakresu zamówień publicznych w szkołach wyższych. Był członkiem komisji przetargowych w postępowaniach o zamówienie publiczne dotyczących m.in. budowy Stadionu Narodowego w Warszawie, Mostu Północnego w Warszawie, rozbudowy stadionu Legii Warszawa, budowy Muzeum Historii Polski, budowy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i szeregu innych inwestycji na terenie kraju. Konsultant w zakresie procedur udzielania zamówień publicznych przez zamawiających sektorowych, np. PGNiG S.A. i spółek z grupy PGNiK. Ma doświadczenie w nadzorowaniu udzielania znacznej liczby zamówień publicznych, uzyskanym między innymi jako dyrektor Biura Zamówień Publicznych TVP S.A., Biura Zamówień Publicznych Urzędu m. st. Warszawy, doradcy Zarządu Narodowego Centrum Sportu sp. z o.o. Prowadzi szkolenia z zakresu zamówień publicznych, które po zdaniu egzaminu państwowego dają tytuł - zawodowy specjalista zamówień publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK