| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najem i dzierżawa > Limity i stawki ryczałtu od najmu

Limity i stawki ryczałtu od najmu

W wypadku opodatkowania ryczałtem przychodów z najmu, zastosowanie znajdują inne stawki i limity niż ma to miejsce w wypadku pozarolniczej działalności gospodarczej. Na ostateczną wysokość należnego podatku wpływ mogą mieć również zapisy umowy najmu.

W wypadku przychodów z najmu stawki wynoszą 8,5% i 20%. Pierwsza z nich znajduje zastosowanie w stosunku do kwoty stanowiącej równowartość 4000 euro.
Wartości wyrażone w euro należy przeliczać na złotówki według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego 1 października roku poprzedniego.

W roku 2009 jest to przelicznik 1 euro = 3,3775 zł. Tym samym stawka 8,5% znajduje zastosowanie wypadku przychodów nie wyższych niż 13 510 zł. 

Jeżeli w danym roku podatkowym nasze przychody z tytułu najmu przekroczą te kwotę, wówczas nadwyżka zostanie opodatkowana stawką 20%.

Wszystko na to wskazuje, że od przyszłego, 2010 roku nie trzeba już będzie przejmować się kłopotliwym limitem 4000 tysięcy euro, gdyż pozostanie tylko jedna stawka w wysokości 8,5% niezależnie od wysokości przychodów. Rządowy projekt ustawy w tym zakresie został już uchwalony przez Sejm i zaakceptowany przez Senat.

W wypadku opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym, znajdują zastosowanie niektóre zwolnienia określone w ustawie o PIT. Dla osób osiągających przychody z tytułu najmu, znaczenie ma zwolnienie od podatku przychodów z wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.

Podatek zryczałtowany podbiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. Innymi słowy opodatkowaniu podlega cała kwota czynszu otrzymywanego od najemcy, a nie czysty dochód jak ma to miejsce w wypadku opodatkowania na zasadach ogólnych. 

Z tego względu warto określić precyzyjnie kto będzie ponosił koszty eksploatacyjne takie jak opłaty za prąd, gaz, wodę i inne. W wypadku korzystania z ryczałtu najkorzystniejszym rozwianiem jest obciążenie nimi najemcy. 

Do przychodu z najmu zalicza się nie tylko otrzymane pieniądze i wartości pieniężne, ale również wartość świadczeń otrzymanych w naturze i innych świadczeń nieodpłatnych. Wartość tych ostatnich ustala się zgodnie z zasadami określonymi w art. 11 ust 2-2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli co do zasady na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami i prawami tego samego rodzaju.

Należy pamiętać, że przychody opodatkowane ryczałtem nie łącza się z przychodami z innych źródeł podlegającymi opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym nie zachodzi ryzyko podwójnego opodatkowania.

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa LEX&TAX

Adwokaci i biuro podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »