| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najem i dzierżawa > Wspólność majątkowa a ryczałt z najmu

Wspólność majątkowa a ryczałt z najmu

Opodatkowanie ryczałtem dochodów z najmu osiąganych przez małżonków pomiędzy którymi istnieje wspólność majątkowa, może przebiegać w dwojaki sposób. Wybór któregoś z nich nie jest przy tym obarczony żadnymi szczególnymi warunkami.

Ponieważ oświadczenie obowiązuje tylko w jednym roku podatkowym, konieczne jest składanie go na nowo każdego roku

Małżonek, który przyjął na siebie obowiązek podatkowy jest nim związany przez cały rok podatkowy. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy w wyniku rozwodu lub separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek dokonywania wpłat na podatek ryczałtowy od uzyskanych przychodów ewidencjonowanych.

Innymi słowy, jeżeli ryczałt odprowadzany był np. przez męża, a w wyniki rozwodu lub separacji nastąpił podział majątku i mieszkanie, dom itp., z wynajmu których pochodziły opodatkowane przychody, przypadło w udziale żonie, wówczas mąż będzie zwolniony z obowiązku dokonywania wpłat na podatek, gdyż obciążona nim zostanie właśnie żona.

Zagadnieniem przysparzającym niekiedy problemów jest określenie kwoty, powyżej której obowiązuje stawka 20%. Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym precyzują, że limit 4000 euro dotyczy łącznie obojga małżonków a nie każdego z nich z osobna. Nie ma więc możliwości jego zwiększania, dublowania itd., niezależnie od tego czy podatek opłacany jest tylko przez jednego małżonka, czy też przez obydwoje po połowie. 

Podstawa prawna: art. 12 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK