| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najem i dzierżawa > Ryczałt od najmu prywatnego od 2010 roku jest opłacalny jak nigdy dotąd

Ryczałt od najmu prywatnego od 2010 roku jest opłacalny jak nigdy dotąd

Od 1 stycznia 2010 r. (także w 2013 roku) osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (o ile umowy te nie są zawierane w ramach działalności gospodarczej), jeżeli wybiorą ryczałt ewidencjonowany, płacą podatek w wysokości 8,5% uzyskanych przychodów bez względu na ich wysokość.

Dotychczas po przekroczeniu przychodów stanowiących równowartość 4 tys. euro (w roku 2009 - 13 510 zł) płaciło się od tej nadwyżki ryczałt w wysokości 20%. Od 2010 roku (również w 2012 r.) już tak nie jest.

Takie zmiany przyniosła ustawa z 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw .

Osoby, które nie płaciły dotąd ryczałtu od najmu, a stwierdzą, że chciałby skorzystać z tej formy opodatkowania muszą złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania. 

Oświadczenie to powinno być złożone nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu - albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Więcej o nowych zasadach wyboru ryczałtu

Nie wszystkim wynajmującym ryczałt się opłaca

Ryczałt ewidencjonowany od najmu prywatnego 2013

Jeżeli już uzyskujemy dochody z najmu i są one opodatkowane na zasadach ogólnych, a chcielibyśmy przejść na ryczałt, wówczas trzeba poczekać do końca danego roku podatkowego i złożyć oświadczenie najpóźniej 20 stycznia nowego roku podatkowego. Przychody otrzymywane w nowym roku podatkowym będą wtedy opodatkowane ryczałtem.

Oświadczenia nie trzeba sporządzać na żadnym specjalnym formularzu, ani w ściśle określonej formie. Może ono być sporządzone np. według poniższego wzoru:

                                                                                           Białystok, dnia 5 stycznia 2010 r.
Wacław Kowalski
ul. Polna 23 m. 4
10-111 Białystok
NIP: 222-222-22-22
                                                                                          Naczelnik Urzędu Skarbowego
                                                                                          w Białymstoku
                                                                                          Al. Piłsudskiego 59
                                                                                          10-577 Białystok

                                                 Oświadczenie

Na podstawie art. 9 ustawy z 20 listopada 1998r o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz.930 z późn. zm.) oświadczam, że jako osoba fizyczna osiągająca przychody z tytułu umowy najmu w roku podatkowym 2010 wybieram opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wacław Kowalski

Jeżeli nie chcemy rezygnować z ryczałtu, nie musimy co roku składać nowego wniosku, gdyż przedłuża się on automatycznie. Wniosek należy złożyć dopiero w chwili powrotu do opodatkowania na zasadach ogólnych. Także i w tym wypadku obowiązuje termin do 20 stycznia, gdyż rezygnacja z ryczałtu nie jest możliwa w trakcie roku podatkowego.

Warto zatem policzyć, czy opłaca się przejść na ryczałt płacony wg jednolitej stawki 8,5% przychodów (samych przychodów, bez uwzględniania jakichkolwiek kosztów), czy też płacić podatek wg skali podatkowej (tzw. zasady ogólne) ale za to mieć możliwość pomniejszania przychodów o koszty.

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK