| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najem i dzierżawa > Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - nowe formularze (PIT-ZRW i PIT-ZRI)

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - nowe formularze (PIT-ZRW i PIT-ZRI)

Resort finansów przygotował rozporządzenie, które wprowadzi dwa nowe druki podatkowe. Będą to wzory oświadczeń i zawiadomień dla celów opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, tj. PIT-ZRW oraz PIT-ZRI.

Rozporządzenie w sprawie wzorów dla ryczałtu

Wprowadzenie nowych formularzy przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2018 roku w sprawie określenia wzorów oświadczeń i zawiadomień dla celów opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Rozporządzenie określa wzory:

1) oświadczenia/zawiadomienia małżonków o wyborze/rezygnacji z opodatkowania całości przychodu z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze lub ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przez jednego z małżonków (PIT-ZRW);

2) oświadczenia podatnika o wyborze/rezygnacji z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-ZRI).

Nowe wzory mają ułatwić podatnikom, w tym przedsiębiorcom składanie oświadczeń, zawiadomień dotyczących m.in. wyboru formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wyjaśnijmy, że konieczność wprowadzenia nowych wzorów wynika z art. 52 ust. 3 pkt 6 ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2017 r. poz. 2157 i 2175), który zawiera upoważnienie dla ministra właściwego do spraw finansów publicznych do określenia w drodze rozporządzenia wzoru oświadczeń oraz zawiadomień, o których mowa w art. 9 ust. 1 i 4–6 oraz art. 12 ust. 6 i 8a wraz z objaśnieniami co do sposobu prawidłowego ich wypełnienia, terminu i miejsca składania, kierując się potrzebą ułatwienia podatnikom poprawnego sporządzenia tych oświadczeń i zawiadomień.

Wzór oświadczenia, zawiadomienia PIT-ZRW

Zgodnie z art. 12 ust. 6, 7 i 8a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągający z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, przychody ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy, mogą złożyć pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich.

Wybór zasady opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków, wyrażony w oświadczeniu, o którym mowa wyżej, dotyczy również lat następnych, chyba że w terminie do 20 stycznia roku podatkowego, małżonkowie zawiadomią w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Natomiast przepis art. 12 ust. 8b ustawy, stanowi, że oświadczenie oraz zawiadomienie, podatnicy mogą złożyć z wykorzystaniem wzorów określonych w przepisach wykonawczych.

Powyższe zasady obowiązują również podatników osiągających przychody, o których mowa w art. 6 ust. 1d ustawy, czyli ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy, produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, chowu lub hodowli.

Zobacz: Formularze podatkowe

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK