| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Podatnik > Czy akwizytor może rozliczać się ryczałtem

Czy akwizytor może rozliczać się ryczałtem

Prowadzę sprzedaż towaru powierzonego, poprzez prezentację tego towaru odbiorcy ostatecznemu. Prezentacje odbywają się w zakładach przemysłowych.
Sporządzam oferty cenowy. Dostarczam towar odbiorcy. Prezentuję działanie i właściwości towaru. Czy wykonując opisaną czynność mogę opodatkować swoje przychody w formie ryczałtu ewidencjonowanego?

Opisane działanie mieści się w klasyfikacji PKWiU pod grupowaniem 51.5, w dalszym rozwinięciu pod symbolem 51.55.1. Grupa ta nie jest wyłączona z czynności podlegających zryczałtowanemu podatkowi od osób fizycznych. Dlatego opisane działania mogą zostać opodatkowane ryczałtem.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:
 - 8,5 %; między innymi z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 %, z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika nr 2 do ustawy, (art. 12 ust.1 pkt 3 lit. b tej ustawy),
 - 5,5%; między innymi od uzyskanej prowizji z działalności handlowej w zakresie sprzedaży jednorazowych biletów komunikacji miejskiej, znaczków do biletów miesięcznych, znaczków pocztowych, żetonów i kart magnetycznych do automatów (art.12 ust. 1 pkt 4 tej ustawy),
 - 3,0% przychodów; między innymi z działalności usługowej w zakresie handlu. (art.12 ust. 1 pkt 5 lit. b tej ustawy).

Jak wynika przy tym z art. 4 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy – działalnością usługową w zakresie handlu jest sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż dla ustalenia możliwości opodatkowania świadczonych przez wnioskodawcę usług ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych koniecznym jest prawidłowe zakwalifikowanie tych usług do odpowiedniego symbolu PKWiU.

Jeżeli zatem przychód uzyskany z tytułu prezentacji i sprzedaży towarów powierzonych wnioskodawcy przez ich właściciela, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług nie będzie zaliczany do usług pośrednictwa w sprzedaży określonego towaru lub określonej grupy towarów gdzie indziej niesklasyfikowanej (51.18 PKWiU) lub innej wymienionej w załączniku Nr 2 do ustawy, tj. działalności wykluczającej możliwość opodatkowania uzyskanych przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, to należy przyjąć co do zasady, iż przychód ten, jako uzyskany z działalności usługowej nie wymienionej w wyżej cytowanym art. 12 ust. 1 pkt 4 lit.b i pkt 5 lit.b będzie można opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5% (art.12 ust. 1 pkt 3 lit. b ww. ustawy).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Koralewski

Aplikant radcowski, ekspert w dziedzinie prawa handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »