| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Stawki i rozliczenia > Jaka stawka ryczałtu dla usług poligraficznych

Jaka stawka ryczałtu dla usług poligraficznych

Prowadzę niewielką drukarnię. Uważam, że powinienem płacić ryczałt wg stawki 5,5%. Moim zdaniem wykonuję działalność o charakterze wytwórczym a nie usługowym. Bowiem z własnych materiałów, tj.: z papieru, farby drukarskiej, matryc, za pomocą nowoczesnych technologii wykonuje całkowicie nowy wyrób jakim jest gotowe wyroby typu: etykiety, kartoteki, druki reklamowe, broszury, wizytówki, plakaty, ulotki, naklejki,itd. Czy mam rację?

Ryczałtem jest opodatkowana działalność gospodarcza - zarówno usługowa, jak i wytwórcza. Trzeba dokonać kwalifikacji prowadzonej działalności wg PKWiU. Kwalifikacji poszczególnych przychodów, jako pochodzących ze świadczonych usług lub sprzedaży wyrobów własnej produkcji, do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej. 

W przypadku trudności bądź wątpliwości przy ustaleniu symbolu PKWiU zainteresowany podmiot może zwrócić się o jego wskazanie i o wydanie opinii do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacji Urzędu Statystycznego w Łodzi. Wynika to z komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11), zgodnie z którym zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane, według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.

Zgodnie z art. 12. ust. 1 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:
- 8,5 %; przychodów między innymi z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 %, z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika nr 2 do ustawy,
- 5,5%; przychodów między innymi z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Zdaniem organów podatkowych przy tego typu działalności poligraficznej, w tym również z zastosowaniem własnych materiałów wykonawcy - zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług nie jest zaliczany do działalności wytwórczej lecz do usługowej podlegającej opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5%. Tak stwierdzono np. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12 lutego 2009 r. (nr IBPBI/1/415-924/08/WRz).

Podstawa prawna: art. 12 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Kancelaria Prawa Karnego i Gospodarczego Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »