| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Stawki i rozliczenia > Rozliczenia podatkowe polskich księży

Rozliczenia podatkowe polskich księży

Wbrew obiegowej opinii kościoły w Polsce płacą podatki. Duchowni są zobligowani do zapłaty podatku od dochodów czy od prowadzonej działalności gospodarczej – na jakich zasadach? Z jakich ulg mogą korzystać?

Zasady opodatkowania polskich duchownych

Zapisy dotyczące opodatkowania duchownych znaleźć można w art. 42-51 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zawarte w ustawie przepisy obligują duchownych do zapłaty podatku zryczałtowanego od dochodów uzyskanych w ramach pełnionej funkcji. Kwota podatku płaconego raz na kwartał jest stała, ale uzależniona jest od wielkości parafii oraz od pełnionej funkcji – inna kwotę płaci proboszcz (420 zł – 1502 zł), inną natomiast wikariusz (127 zł - 486 zł). Wysokość ryczałtu ustalana jest rokrocznie przez naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla siedziby kościoła, a wpłata dokonana ma być do 20-tego dnia miesiąca po zakończeniu kwartału.

Stawki ryczałtu od przychodów duchownych w 2015 r.

Zgodnie z prawem, duchowny może zrezygnować z płacenia podatku zryczałtowanego informując o tym w odpowiednim czasie właściwy sobie organ podatkowy. W takiej sytuacji duchowny zobowiązany jest do rozliczania się na zasadach ogólnych w oparciu o księgę przychodów i rozchodów.

A co z innymi podatkami? Jakie ulgi?

Polscy duchowni czy siostry zakonne, które są zatrudnione np. na stanowisku katechety nie różnią się niczym od przeciętnego Kowalskiego na etacie i są zobligowani do zapłaty podatku dochodowego. Podobnie rzecz się ma w sytuacji, gdy instytucje kościelne prowadzą działalność gospodarczą  - rozliczają się z fiskusem na tych samych zasadach co świeckie instytucje. Jeśli chodzi o ulgi podatkowe, kościół zdaje się być w tym aspekcie instytucją uprzywilejowaną. Opodatkowanie nie dotyczy bowiem wpływów z tzw. „tacy”, które wedle litery prawa stanowią dochód z niegospodarczej działalności kościoła. Podobnie rzecz się ma ze ślubami, pogrzebami, chrztami czy bierzmowaniami – wpływy ze świadczonych usług tego typu również nie podlegają opodatkowaniu.

Ryczałtowe stawki podatku od prywatnego użytku samochodów służbowych w 2015 r.

Dodatkowo, kościoły zwolnione są z płacenia podatku od nieruchomości, które służą celom religijnym. Mogą również otrzymywać od podatników darowizny, które w niektórych przypadkach (np. darowizn na prowadzone przez kościół hospicjum) można w całości odliczyć od dochodu.

Edyta Grubek

www.eguk.com.pl

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »