REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ulgi

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy Twój e-PIT uwzględnia ulgę dla młodych?

Czy rozliczenie w usłudze Twój e-PIT uwzględnia ulgę dla młodych? Na czym polega ulga podatkowa dla osób do 26. roku życia?

Ulga na złe długi w VAT, CIT i PIT

Wielu przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą co jakiś czas spotyka się z sytuacją, w której jeden z kontrahentów nie zapłacił za jedną z wystawionych faktur sprzedażowych. Sytuacja ta oprócz naturalnych problemów takich jak komplikacje z ściągnięciem należności od dłużnika , straty materialne/finansowe itd. Tworzy jeszcze jeden problem, jakim jest podatek VAT, który został już ujęty w deklaracji JPK VAT oraz zapłacony za fakturę, od której de facto nie otrzymaliśmy i prawdopodobnie nie otrzymamy zapłaty.

Czy wynagrodzenie za funkcje kierownicze i nadzorcze w pracach B+R stanowi koszt kwalifikowany?

Ulga badawczo-rozwojowa jest coraz częściej wykorzystywaną przez przedsiębiorców preferencją podatkową. Wskazuje na to nie tylko liczba wydawanych interpretacji podatkowych w tym zakresie, która podawana jest już w tysiącach, lecz także dane ministerstwa finansów - kwoty odliczeń mierzone są w miliardach złotych. 

Ulga na prototyp - co warto wiedzieć?

Ulga na prototyp to kolejna szansa dla polskich podatników na odliczenie dodatkowych wydatków od podstawy opodatkowania i zaoszczędzenie istotnych kwot podatku. Obok innych, nowych ulg podatkowych, została wdrożona przepisami tzw. Polskiego Ładu.

Ulga na ekspansję - co warto wiedzieć?

Ulga na ekspansję została wprowadzona w 2022 r. w ramach pakietu zmian podatkowych „Polski Ład”. Pozwala na dodatkowe rozliczenie kosztów rozszerzenia rynków zbytu.

Ulga sponsoringowa

Przepisy Polskiego Ładu wprowadziły w 2022 r. nową ulgę podatkową na CSR, która jest skierowana do podatników działających na rzecz nauki, kultury i sportu poprzez realizację działań sponsoringowych.

Ulga B+R: wydatki na wynagrodzenia blogerów i testerów

Fundamentem ulg innowacyjnych jest działalność B+R. Stąd podmioty gospodarcze, zamierzając skorzystać z preferencji podatkowych, poddają weryfikacji czy prowadzone przez nie działania posiadają znamiona działalności B+R na gruncie ustaw podatkowych. Bowiem dopiero po pozytywnej wstępnej kwalifikacji działalności przedsiębiorstwa należy zbadać, czy podmiot gospodarczy ponosi wydatki na działalność badawczo-rozwojową tzw. koszty kwalifikowane.

ULGA IP BOX: Jak obliczyć wskaźnik Nexus?

Mimo tego, że ulga IP BOX istnieje w systemie podatkowym już od 2019 r. – wciąż istnieją wątpliwości, w jaki sposób prawidłowo wyliczyć wskaźnik Nexus. Bowiem od tego wskaźnika zależy czy jest możliwe bądź nie rozliczenie omawianej preferencji podatkowej. Należy mieć na względzie, że w sytuacji braku wydatków bezpośrednich ponoszonych przez podatnika (czyli tzw. „zerowego” Nexus” nie jest dopuszczalne zastosowanie ulgi IP BOX. Powyższe potwierdza przykładowo Sąd w wyroku WSA w Szczecinie z dnia 22 października 2020 r., sygn. akt I SA/Sz 591/20.

Ulga dla klasy średniej - likwidacja od 1 lipca 2022 r.

Ulga dla klasy średniej likwidacja od 1 lipca 2022 r. - zapowiada premier Mateusz Morawiecki w ramach Tarczy Antyputinowskiej.

Polski Ład - jak skorzystać z ulgi dla klasy średniej?

Ulga dla klasy średniej - co warto wiedzieć? Jedną ze zmian w ramach Polskiego Ładu jest wprowadzenie ulgi dla klasy średniej. Jakie warunki należy spełnić, aby móc sięgnąć po tę formę odliczenia?

Ulga dla klasy średniej - kto skorzysta?

Ulga dla klasy średniej. Przepisy Polskiego Ładu zakładają wprowadzenie nowej ulgi podatkowej, skierowanej do tzw. klasy średniej. Wszystko po to, aby zrekompensować stratę z powodu zmiany w odliczeniach składki zdrowotnej. Niestety mało precyzyjne brzmienie nowych regulacji może sprawić, że wielu podatników nie skorzysta z ulgi.

Czy ulga mieszkaniowa obejmuje zakup komórki lokatorskiej?

Zakup komórki lokatorskiej przynależnej do zakupionego lokalu mieszkalnego stanowi wydatek na własne cele mieszkaniowe. Wobec czego wydatkowanie przychodu ze sprzedaży nieruchomości na zakup komórki lokatorskiej uprawnia do zastosowania zwolnienia przedmiotowego PIT (tzw. ulgi mieszkaniowej).

Darowizny w najbliższej rodzinie a podatek

Darowizny podlegają obowiązkowi zapłaty podatku przez obdarowanego – tak wynika z generalnej zasady zawartej w ustawie o podatku od spadku i darowizn. Jednak ustawodawca przewidział także zwolnienia. Jak zatem wygląda kwestia opodatkowania darowizn w najbliższej rodzinie?

Ulga rehabilitacyjna - wydatki na kolonie dzieci niepełnosprawnych

Wydatki na obozy i kolonie dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia można odliczyć od przychodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Rodzinne zasiłki, dodatki i zapomogi zwolnione z PIT

Osoby, które otrzymały zapomogi i zasiłki, takie jak np. zasiłek rodzinny, pielęgnacyjny, porodowy, czy jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka (tzw. becikowe) - nie muszą płacić od tych kwot podatku dochodowego. Zwolnienie w podatku PIT tych świadczeń oznacza także brak obowiązku wykazywania ich w rocznym zeznaniu podatkowym.

Mieszkaniowa ulga odsetkowa – zmiana przeznaczenia budynku

Ulga odsetkowa nie przysługuje jeżeli nabyty lokal mieszkalny nie jest usytuowany w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, lecz powstał w wyniku zmiany sposobu budynku już istniejącego.

Ulga na dziecko w PIT za 2012 r. - niektórzy rodzice odliczą ostatni raz

Rozliczenie za 2012 rok, to ostatnia szansa na skorzystanie z ulgi prorodzinnej przez rodziców wychowujących tylko jedno dziecko, którzy uzyskują roczne dochody ponad 112.000,- zł brutto.

Ulga rehabilitacyjna – trzeba zbierać dokumenty

Podatnik odliczający wydatki na niektóre cele rehabilitacyjne nie musi być w posiadaniu dokumentów, potwierdzających ich wysokość. Jednakże, na żądanie organu podatkowego, musi uprawdopodobnić ich poniesienie. Przykładowo chodzić może o dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. Osoba, której dotyczy odliczany wydatek, musi mieć już w chwili jego ponoszenia orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności albo decyzję o przyznaniu renty inwalidzkiej, bądź innej renty wskazanej w przepisie.

Czy dofinansowanie do zielonej szkoły dla dziecka jest opodatkowane PIT?

Jeżeli wypoczynek dziecka w formie zielonej szkoły jest zorganizowany przez podmiot spełniający kryteria przepisów MEN, to dofinansowanie ze środków obrotowych firmy do tego wypoczynku dzieci będzie korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Dofinansowanie wycieczki zakładowej z zfśs jest zwolnione z PIT

Czy dofinansowanie lub sfinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wycieczki, wczasów przez pracodawcę pracownikowi albo emerytowi lub renciście jest świadczeniem zwolnionym z opodatkowania?

Składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne – czy można je odliczyć?

Składki na publiczne ubezpieczenie zdrowotne można odliczyć od podatku. Nie ma znaczenia, czy składki takie są opłacone obowiązkowo czy też dobrowolnie.

Umorzone, nienależnie pobrane świadczenia rodzinne – czy podlegają PIT?

Przychody takie wraz z odsetkami są zwolnione z podatku dochodowego.

Ulga meldunkowa przysługuje żonie i mężowi

W 2007 r. Podatniczka wraz z mężem kupiła mieszkanie własnościowe. W mieszkaniu tym zameldowany na pobyt stały przez okres powyżej 12 miesięcy przed datą zbycia był tylko mąż Podatniczki. W 2011 r. mieszkanie zostało sprzedane. Czy ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. ulgi meldunkowej) może skorzystać każdy z małżonków?

Stypendium zwolnione z PIT

Czy stypendium, którego zasady przyznawania określiła uchwałą Rada Gminy (niemieszczące się w zakresie art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) jest objęte zwolnieniem na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Czy w każdym przypadku (również jeżeli świadczenie korzysta ze zwolnienia) płatnik ma obowiązek sporządzić informację o wysokości wypłaconego stypendium na druku PIT-8C?

PIT od dochodu ze sprzedaży nieruchomości – zwolnienie na modernizację mieszkania

Podatnik zbył nieruchomość nabytą po dniu 1 stycznia 2009 r. Czy podatnik, zgodnie z art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d w związku z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, może wydatkować uzyskany dochód na modernizację własnego mieszkania ?

Ulga rehabilitacyjna – przystosowanie lokalu i wydatki zagraniczne

Można odliczyć wydatki na przystosowanie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności mieszkania, które nie jest własnością niepełnosprawnego. Można odliczyć również wydatki poniesione za granicą. Dwa kazusy z zakresu ulgi rehabilitacyjnej zostały wyjaśnione przez ekspertów Krajowej Informacji Podatkowej.

Darowizny małżonków odliczane w PIT

Małżonkowie, którzy wspólnie przekazują wsparcie finansowe na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego czy na cele kultu religijnego powinni zrobić to ze wspólnego rachunku. Ta opcja jest najbezpieczniejsza i pozwoli dokonać odliczenia od dochodu każdego z nich bez narażania na spór z fiskusem. Ale wystarczający powinien być też przelew z rachunku jednego małżonka, jeśli w tytule przelewu wystąpią wspólnie.

Ulgi w PIT dla przedsiębiorców

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, opodatkowani wg skali podatkowej PIT mogą skorzystać z odliczeń od dochodu (np. z tytułu przekazanych darowizn, wydatków na Internet), odliczeń od podatku (np. ulga na dziecko), a także z możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Przedsiębiorcy opodatkowani liniowo mogą jedynie zmniejszyć swój dochód o zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne, a podatek o składki z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego. Płacącym podatek w formie karty podatkowej zostaje tylko odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Każdy rodzic niepełnosprawnego dziecka ma swój limit ulgi rehabilitacyjnej

Skoro każdy z rodziców jest podatnikiem i oboje łożą na utrzymanie niepełnosprawnego dziecka, to każdy z nich ma prawo do ulgi rehabilitacyjnej i z tytułu używania samochodu osobowego do przewozu niepełnosprawnego na konieczne zabiegi rehabilitacyjne może odliczyć kwotę 2.280,00 zł.

Ulga na dorosłe dzieci w PIT – jak liczyć dochód dziecka

Niektórzy rodzice mogą korzystać z ulgi na pełnoletnie dzieci, które jeszcze się uczą i nie mają więcej niż 25 lat. Jednak jeżeli takie dziecko zarobiło w rozliczanym roku podatkowym więcej niż 3089 zł – jego rodzice nie mają prawa do ulgi prorodzinnej. WSA w Łodzi odpowiedział na pytanie jak liczyć ten dochód dorosłego, uczącego się dziecka.

Odszkodowanie za zniszczone uprawy rolne jest wolne od PIT

Odszkodowanie otrzymane przez rolnika za zniszczone zasiewy na działce wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego na skutek prac związanych z budową urządzeń wodno-kanalizacyjnych zwolnione jest z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 120 lit. c ustawy o PIT.

Odchudzanie z ulgą w PIT

W ramach ulgi rehabilitacyjnej osoby niepełnosprawne mogą m.in. odliczyć od dochodu wydatki na leki o ile w danym miesiącu te wydatki przekroczyły 100 zł. Odliczeniu podlega jedynie nadwyżka ponad 100 zł miesięcznie. Dotyczy to również leków - suplementów diety – wspomagających odchudzanie, o ile specyfiki te spełniają cechy „leku” na terytorium Polski i są dopuszczone do obrotu.

Kiedy można odliczyć, w ramach ulgi rehabilitacyjnej, kwoty rachunków wystawionych przez klinikę?

Po spełnieniu określonych warunków, istnieje możliwość odliczenia od dochodu (w ramach ulgi rehabilitacyjnej) wydatków, jakie pacjent ponosi w związku z korzystaniem z danych usług kliniki. Dotyczy to zabiegów, które nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ulga internetowa - vademecum

Komu przysługuje? Jakie dokumenty są niezbędne do odliczenia? Ile może wynieść? Jakie są zasady odliczania?

PIT 2012 - zwolnienia dla rodzin zastępczych i prowadzących rodzinne domy dziecka

Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. Nr 149, poz. 887) wprowadza od 1 stycznia 2012 r. nowe zwolnienia podatkowe dla rodzin zastępczych, rodzin wspierających i osób prowadzących rodzinne domy dziecka.

Wybory 2011 – diety członków komisji wyborczych bez PIT

Członkowie komisji wyborczych nie muszą płacić podatku od wypłaconych im diet i kwot zwrotu kosztów (podróży i noclegów). Co prawda jest limit tego zwolnienia – 2280 zł – ale z reguły wypłacone członkom komisji wyborczych należności są niższe od limitu. Zobaczmy więc ile można zarobić na wyborach.

Czy odszkodowanie za błąd pracodawcy powodujący zaniżenie emerytury jest zwolnione z PIT?

Pracodawca popełnił błąd przy wystawieniu świadectwa pracy. Błąd dotyczył np. liczby lat przepracowanych przez pracownika albo charakteru tej pracy. W efekcie ZUS wadliwie obliczył wysokość świadczenia emerytalnego. Pracownik wygrał sprawę o odszkodowanie przed sądem. Czy jest ono zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Jak obliczyć wysokość ulgi dla honorowych krwiodawców?

Minister Finansów wyjaśnił, że przelicznik 130 zł odliczenia od dochodu za 1 litr krwi dotyczy również innych składników krwi, jakie oddaje honorowy krwiodawca.

Czy wydatki na sprzęt AGD można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Osoba niepełnosprawna, posiadająca stosowne orzeczenie o niepełnosprawności, zakupiła zmywarkę, pralkę automatyczną i robot kuchenny. Niepełnosprawność polega na braku lewej ręki. Czy wspomniane wydatki osoba ta może odliczyć z tytułu ulgi rehabilitacyjnej?

Czy nagrody za uczestnictwo w programie lojalnościowym są opodatkowane PIT?

Jeżeli program lojalnościowy spełnia warunki dla uznania go za tzw. sprzedaż premiową, to nagrody w nim uzyskane są zwolnione z PIT o ile jednorazowa wartość tych nagród nie przekracza 760 zł. Zwolnienie to nie dotyczy jednak przedsiębiorców, którzy otrzymali nagrody za zakupy związane z ich działalnością gospodarczą.

Jeżeli dziecko zarabiało za granicą raczej nie skorzystasz z ulgi prorodzinnej

Ministerstwo Finansów wbrew prezentowanemu przez lata stanowisku uznaje obecnie, że do limitu dochodów dziecka wlicza się zarówno dochody uzyskane w Polsce, jak i za granicą. Te ostatnie bez względu na to, jaka metoda unikania podwójnego opodatkowania ma do nich zastosowanie. Tak więc zdaniem fiskusa nawet jeśli dochód zagraniczny dziecka nie jest w Polsce opodatkowany, powinien być wliczony do limitu, który praktycznie uniemożliwia skorzystania z ulgi.

Czy faktura elektroniczna wystarcza do ulgi internetowej?

Ministerstwo Finansów poinformowało na swojej stronie internetowej, że do odliczenia wydatków za używanie Internetu (ulga internetowa) uprawnia również faktura w formie elektronicznej (tzw. ekofaktura).

Nie można odliczyć wydatku na zabieg leczniczy

Czy poniesione wydatki za przeprowadzony zabieg leczniczo – rehabilitacyjny podlegają odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Ulga na leki 2012 / 2013

Niepełnosprawni lub osoby, na których utrzymaniu są osoby niepełnosprawne mogą odliczyć od dochodu wydatki na zakup lekarstw jeżeli w danym miesiącu wydali na leki więcej niż 100 zł. Odliczeniu od dochodu podlega tylko nadwyżka ponad 100 zł (art. 26 ust. 7a pkt 12 ustawy o PIT).

Jakie wydatki można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Na podstawie art. 26 ust.1 pkt 6 ustawy o PIT podstawę opodatkowania stanowi dochód po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne.

Jak dokumentować wydatki by móc je odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Zasadniczo wysokość wydatków na cele rehabilitacyjne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie (art. 26 ust. 7c ustawy o PIT). Dokumentem tym może być dowód, z którego wynikać będzie kto, kiedy, w jakiej kwocie i jakiego rodzaju wydatek poniósł.

Kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?

Określone wydatki w ramach ulgi rehabilitacyjnej mogą odliczać od dochodu podatnicy będący osobami niepełnosprawnymi lub podatnicy, na których utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne.

Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć wydatki na cudzy samochód?

Jeżeli niepełnosprawny płaci osobie trzeciej za podwożenie na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, to może odliczyć te wydatki od swojego dochodu bez żadnych limitów. Powinien jednak być przygotowany na udokumentowanie tych wydatków urzędowi skarbowemu.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na nie swoje dziecko?

Małżonkowie, którzy składają wspólne zeznanie podatkowe, mogą w nim odliczyć ulgę prorodzinną na wspólne dzieci, a także na dzieci z poprzednich związków.

Czy rencista może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?

Czy posiadanie decyzji przyznającej rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy jest wystarczającym warunkiem skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

REKLAMA