| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PCC i inne podatki > Kiedy wspólnota mieszkaniowa nie musi płacić podatku dochodowego

Kiedy wspólnota mieszkaniowa nie musi płacić podatku dochodowego

Czy wspólnota mieszkaniowa powinna odprowadzać podatek z tytułu dochodu z dzierżawy pomieszczenia na stację TRAFO? Chodzi o czynsz z dzierżawy pomieszczenia na stację transformatorową i jest to dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Tak więc opodatkowaniu podatkiem dochodowym (CIT) podlegają dochody uzyskane z:
- gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz
- innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, nawet wówczas, gdy zostaną przeznaczone na utrzymanie tych zasobów mieszkaniowych.

Najem pomieszczenia należącego do wspólnoty mieszkaniowej na stację transformatorową będącą własnością zakładu energetycznego, niezbędny jest dla prawidłowego funkcjonowania lokali mieszkalnych należących do Wspólnoty.

Zatem kwota najmu otrzymywana przez wspólnotę od zakładu energetycznego stanowi przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Polecamy: serwis Koszty

Dlatego też dochód (przychód pomniejszony o koszty utrzymania tego pomieszczenia określone zgodnie z art. 15 ust. 1 w związku z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT) z tego tytułu, o ile przeznaczony zostanie na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych - będzie wolny od podatku dochodowego od osób prawnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT.

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA

Założony w 1919 roku Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest czołową i jednocześnie największą organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej, liczącą ponad 227 000 członków i studentów w 179 krajach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »