| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Czy koszty zakupu baterii do aparatu słuchowego można odliczyć

Czy koszty zakupu baterii do aparatu słuchowego można odliczyć

Jestem inwalidą II grupy z uwagi na wadę słuchu i muszę nosić aparaty słuchowe. Do zasilania aparatów słuchowych konieczny jest zakup kilku baterii miesięcznie. Aparaty słuchowe wymagają też czasem napraw. Czy wydatki na zakup baterii i naprawę aparatu słuchowego mogę odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej w PIT?

Tak.

W ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć od dochodu wydatki zarówno na zakup baterii do aparatu słuchowego, jak i na naprawę tego urządzenia. Odliczenia można dokonać w zeznaniu podatkowym za rok, w którym wydatki te zostały poniesione.

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Zdaniem organów podatkowych (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 9 lipca 2010 r. – nr IBPBII/1/415-422/10/ASz) aparat słuchowy jest niewątpliwie urządzeniem ułatwiającym osobie niedosłyszącej wykonywanie czynności życiowych oraz przystosowującym osobę niepełnosprawną do czynnego udziału w życiu społecznym, a baterie do aparatu słuchowego stanowią jego integralną część, bez której nie będzie spełniał swej podstawowej funkcji.
Zakup i bieżąca wymiana baterii do aparatu oraz naprawa tegoż aparatu jest niezbędna do utrzymania urządzenia w stanie używalności w celu ułatwienia niesłyszącemu wykonywania czynności życiowych. Wydatki na ten cel mieszczą się zatem w dyspozycji art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

ABC ulgi rehabilitacyjnej

Zgodnie z art. 26 ust. 7d ustawy o PIT, warunkiem odliczenia wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:
1. orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
2. decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
3. orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Odliczać mogą również osoby, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do dnia 31 sierpnia 1997 r.

Na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT od dochodu można odliczyć kwoty wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Polecamy: serwis Koszty

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Kategorie wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zostały wymienione w art. 26 ust. 7a ustawy o PIT, zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7b – 7g tego artykułu.

avatar

2014-02-04 15:13 Zgłoś

czy mozna odliczyc bez faktury

avatar

2010-10-29 16:46 Zgłoś

Jeśli będziesz chciał kupować baterie w tym sklepie, to zwróć uwagę na Rayovac Extra i Siemensy - chyba najbardziej wydajne. Na Rayovac jest najwięcej promocji, więc szczególnie nimi możesz się zainteresować. Jak zamawiasz więcej, to cena znacznie spada.

avatar

2010-10-13 10:08 Zgłoś

Dzięki za przydatne informacje, strona hurt.com.pl bardzo mi się przyda, bo dziadek ostatnio narzekał na ceny baterii. Porównałem z innymi sklepami internetowymi i u nich są tańsze. Muszę się jeszcze dowiedzieć jakich baterii używa dziadek i ile płaci w punkcie audiologicznym.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP24
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem Infor.pl »