| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > PIT 2011 - zmiany w zwolnieniach dla emerytów, rencistów, członków rodzin zmarłych pracowników

PIT 2011 - zmiany w zwolnieniach dla emerytów, rencistów, członków rodzin zmarłych pracowników

Ustawodawca uznał, że zwrot w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych „zwalnia się świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń” budzi wątpliwości interpretacyjne. Zastąpił go więc zwrotem „świadczenia otrzymane”. Zmiany dotyczą art. 21 ust. pkt 38 i art. 21 ust. 1 pkt 92 ustawy o PIT.

Od 1 stycznia 2011 są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych świadczenia otrzymywane przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy, w tym od związków zawodowych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2 280 zł (art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT).

Przed nowelizacją zwolnienie obejmowało „świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń”. Wątpliwości, jakie budził ten zwrot przedstawiono w uzasadnieniu do projektu nowelizacji następująco:

„W obecnym stanie prawnym ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy pit korzystają świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych - do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł. W praktyce przepis ten budzi wątpliwości interpretacyjne w zakresie pojęcia „świadczenia rzeczowe”. Mianowicie, czy obejmuje ono swoim zakresem wszelkiego rodzaju świadczenia o charakterze niepieniężnym, czy wyłącznie takie, których przedmiotem jest rzecz. Ponadto, czy podstawą wypłaty ekwiwalentu pieniężnego musi być świadczenie rzeczowe.”

 Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Ten sam problem występował w art. 21 ust. 1 pkt 92 ustawy o PIT. Od 1 stycznia 2011 r. przepis ten zwalnia z podatku świadczenia otrzymane na podstawie odrębnych przepisów przez członków rodzin zmarłych pracowników oraz zmarłych emerytów lub rencistów, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł.

Do końca 2010 r. zwolnione z opodatkowania były świadczenia rzeczowe (w naturze) lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń. Uzasadnienie nowelizacji jest takie samo jak w odniesieniu do art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT:

„Propozycja zmiany brzmienia przepisu art. 21 ust. 1 pkt 92 ustawy pit jest konsekwencją omówionej wyżej zmiany dotyczącym art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy pit oraz ma na celu wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych odnośnie zakresu pojęcia „świadczenia rzeczowe” oraz „ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń”. Przy czym zwolnieniem tym nie będą objęte świadczenia w postaci zapomóg, które korzystają już ze zwolnienia zawartego w pkt 26. Zmiana brzmienia przepisu powinna przyczynić się do jego uczytelnienia oraz złagodzenia warunków jej stosowania.”

 VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »