| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Kto może skorzystać ze zwolnienia z PIT dochodów z agroturystyki?

Kto może skorzystać ze zwolnienia z PIT dochodów z agroturystyki?

Wiele osób trudni się agroturystyką, która polega między innymi na wynajmie pokoi gościnnych i świadczeniu usług rekreacyjnych. Zdarza się, że osoby, świadczą usługi agroturystyczne nie są właścicielami budynków, w których świadczone są te usługi. Powstaje w związku z tym pytanie, czy osoby będące jedynie posiadaczami budynków mogą skorzystać ze zwolnienia od PIT dochodów uzyskiwanych z agroturystyki.

Dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym osobom, które przebywają w tych gospodarstwach na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba pokoi nie przekracza 5 korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r., nr 51, poz. 307, z późn. zm., dalej: ustawa o PIT).

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Wielu podatników, którzy świadczą usługi agroturystyczne nie jest właścicielami budynków, w których świadczą swoje usługi, a jedynie są ich posiadaczami lub też dysponują tymi budynkami będąc ich użytkownikami.

Podatnicy ci w związku z tym wątpliwości, czy mogą skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT. Z w/w przepisu wynika, że podatnik, które uzyskuje dochody z tytułu wynajmu pokoi gościnnych korzysta ze zwolnienia, pod warunkiem, że:

• liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5,
• budynek mieszkalny położony jest na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym.

Oznacza to, że aby skorzystać ze zwolnienia nie trzeba być właścicielem budynków, w których wynajmuje się pokoje gościnne, ponieważ warunku tego nie przewiduje w/w przepis ustawy o PIT.

Aby skorzystać ze zwolnienia dochodów z agroturystyki, o jakim jest mowa w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT podatnik może być posiadaczem lub użytkownikiem budynku, w którym wynajmowane są pokoje gościnne.

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT oznacza, że ze zwolnienia nie może korzystać podatnik wynajmujący pokoje w budynkach innych niż budynki mieszkalne. Zwolnienie nie przysługuje też, gdy budynek mieszkalny i gospodarstwo rolne znajdują się na terenie miasta.
Reasumując należy stwierdzić, że dla skorzystania ze zwolnienia od PIT dochodów z wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych w gospodarstwie rolnym nie ma znaczenia to, że podatnik nie jest właścicielem budynków, w których wynajmuje pokoje osobom wypoczywającym.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK