| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Czy prezenty dla pracowników odchodzących na emeryturę są zwolnione z PIT?

Czy prezenty dla pracowników odchodzących na emeryturę są zwolnione z PIT?


Przechodzący na emeryturę pracownicy są zwyczajowo obdarowywani przez pracodawców drobne lub bardziej okazałe upominki. Powstaje w związku z tym wątpliwość, czy takie prezenty trzeba opodatkować PIT.

Pracodawca przyznaje na podstawie wewnętrznego regulaminu świadczenie rzeczowe – nagrody - osobom w związku z ich przejściem na emeryturę jako podziękowanie za lata pracy.

Nagrody te wręczane są w ciągu 60 dni od przedłożenia u pracodawcy decyzji potwierdzającej uzyskanie prawa do emerytury.

Zatem, byli pracownicy na moment wręczenia nagród mają status emeryta. Nagrody otrzymują wyłącznie osoby przechodzące na emeryturę a nie wszyscy emeryci.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Pytanie:
Czy przychód ten należy traktować jako przychód ze stosunku pracy, czy potraktować go jako świadczenie rzeczowe otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładem pracy stosunkiem pracy, które korzystać będzie ze zwolnienia, o którym mówi art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Nagrody rzeczowe w postaci np. pamiątkowego zegarka należy potraktować jako świadczenie rzeczowe otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładem pracy stosunkiem pracy, które korzystać będzie ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Polecamy: Kiedy prezenty dla pracowników są zwolnione z PIT

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »