| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Czy prezenty dla pracowników odchodzących na emeryturę są zwolnione z PIT?

Czy prezenty dla pracowników odchodzących na emeryturę są zwolnione z PIT?


Przechodzący na emeryturę pracownicy są zwyczajowo obdarowywani przez pracodawców drobne lub bardziej okazałe upominki. Powstaje w związku z tym wątpliwość, czy takie prezenty trzeba opodatkować PIT.

Pracodawca przyznaje na podstawie wewnętrznego regulaminu świadczenie rzeczowe – nagrody - osobom w związku z ich przejściem na emeryturę jako podziękowanie za lata pracy.

Nagrody te wręczane są w ciągu 60 dni od przedłożenia u pracodawcy decyzji potwierdzającej uzyskanie prawa do emerytury.

Zatem, byli pracownicy na moment wręczenia nagród mają status emeryta. Nagrody otrzymują wyłącznie osoby przechodzące na emeryturę a nie wszyscy emeryci.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Pytanie:
Czy przychód ten należy traktować jako przychód ze stosunku pracy, czy potraktować go jako świadczenie rzeczowe otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładem pracy stosunkiem pracy, które korzystać będzie ze zwolnienia, o którym mówi art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Nagrody rzeczowe w postaci np. pamiątkowego zegarka należy potraktować jako świadczenie rzeczowe otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładem pracy stosunkiem pracy, które korzystać będzie ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Polecamy: Kiedy prezenty dla pracowników są zwolnione z PIT

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »