| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Czy diety wypłacane członkom zarządu wspólnoty mieszkaniowej są opodatkowane PIT?

Czy diety wypłacane członkom zarządu wspólnoty mieszkaniowej są opodatkowane PIT?


Tak. Kwoty wypłacone członkom zarządu wspólnoty mieszkaniowej nie podlegają bowiem zwolnieniu od podatku dochodowego, o którym mowa w art. 21 ust.1 pkt 17 ustawy o PIT.

Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku są diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich – do wysokości 2.280,- zł miesięcznie. 

O pełnieniu obowiązku obywatelskiego możemy mówić wtedy, gdy dana osoba uczestniczy w zawiadywaniu sprawami państwowymi jako obywatel. 

Z pełnieniem obowiązków społecznych mamy zaś do czynienia wówczas, gdy dana osoba uczestniczy w pracy instytucji (w szczególności instytucji samorządu terytorialnego lub zawodowego) jako reprezentant pewnej społeczności, biorąc udział w rozwiązywaniu problemów tej społeczności w jej interesie, przy czym tego rodzaju funkcje należy odróżnić od usług świadczonych w celach zarobkowych (orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 25.11.1997r. sygn. akt U 6/97). 

Wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej, choćby nazwane było „dietą” nie może więc być utożsamiane z dietami z tytułu pełnienia obowiązków społecznych lub obywatelskich.

Polecamy: Podatki 2011

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Zatem, gdy członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej został powołany na podstawie art. 20 ustawy z dnia 24.06.1994r. o własności lokali (Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz 903 z późn. zm.), to jego wynagrodzenie należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ustawy o PIT.
Wspólnota mieszkaniowa nie ma obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od wypłaconych wynagrodzeń. 

Jednakże po zakończeniu roku podatkowego, zgodnie z art. 42a ustawy o PIT ma obowiązek sporządzić i przekazać w terminie do końca lutego następnego roku podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, informację PIT-8C.

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »