| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Kiedy dochody zagraniczne dzieci nie pozwalają na skorzystanie z ulgi prorodzinnej?

Kiedy dochody zagraniczne dzieci nie pozwalają na skorzystanie z ulgi prorodzinnej?

Pełnoletnie uczące się dziecko uzyskało w roku 2010 dochody ze stosunku pracy w Niemczech, w Polsce nie uzyskało dochodów. Czy rodzice mają prawo do ulgi?

Tak, o ile są spełnione warunki określone w art. 27f ustawy o PIT, w szczególności dochód dziecka był nie wyższy niż 3089 zł.

Zgodnie z przepisem art. 27f ust. 6 ustawy o PIT przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio do podatników utrzymujących pełnoletnie dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4 pkt 2 i 3.

Tak więc ulga przysługuje na pełnoletnie dzieci spełniające następujące warunki:
- nie ukończone 25 lat,
- uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświaty lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innych niż RP państwie,
- jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b ustawy o PIT w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, z wyjątkiem renty rodzinnej.

Chodzi tu o kwotę: 556,02/18% = 3089,- zł

Z kolei zasady opodatkowania, w tym zasady unikania podwójnego opodatkowania regulują art. 27 ust. 8 i 9 ustawy o PIT, jak i umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub inne umowy międzynarodowe.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

W skrócie można określić, iż występują dwa rodzaje metod pozwalających na uniknięcie podwójnego opodatkowania są to: metoda wyłączenia z progresją oraz metoda proporcjonalnego odliczenia.

Przepis art. 6 ust. 4 ustawy o PIT obejmuje zatem również dochody uzyskane za granicą, i to (zdaniem organów podatkowych) bez względu na to, jaka metoda unikania podwójnego opodatkowania miała do nich zastosowanie.

W konsekwencji o ile dziecko uzyskało w 2010 r. dochody z pracy w Niemczech, które nie przekroczyły 3.089 zł, to rodzicom przysługuje omawiane odliczenie.


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Musolf

ekspert z zakresu podatków i ceł

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »