| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Kiedy dochody zagraniczne dzieci nie pozwalają na skorzystanie z ulgi prorodzinnej?

Kiedy dochody zagraniczne dzieci nie pozwalają na skorzystanie z ulgi prorodzinnej?

Pełnoletnie uczące się dziecko uzyskało w roku 2010 dochody ze stosunku pracy w Niemczech, w Polsce nie uzyskało dochodów. Czy rodzice mają prawo do ulgi?

Tak, o ile są spełnione warunki określone w art. 27f ustawy o PIT, w szczególności dochód dziecka był nie wyższy niż 3089 zł.

Zgodnie z przepisem art. 27f ust. 6 ustawy o PIT przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio do podatników utrzymujących pełnoletnie dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4 pkt 2 i 3.

Tak więc ulga przysługuje na pełnoletnie dzieci spełniające następujące warunki:
- nie ukończone 25 lat,
- uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświaty lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innych niż RP państwie,
- jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b ustawy o PIT w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, z wyjątkiem renty rodzinnej.

Chodzi tu o kwotę: 556,02/18% = 3089,- zł

Z kolei zasady opodatkowania, w tym zasady unikania podwójnego opodatkowania regulują art. 27 ust. 8 i 9 ustawy o PIT, jak i umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub inne umowy międzynarodowe.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

W skrócie można określić, iż występują dwa rodzaje metod pozwalających na uniknięcie podwójnego opodatkowania są to: metoda wyłączenia z progresją oraz metoda proporcjonalnego odliczenia.

Przepis art. 6 ust. 4 ustawy o PIT obejmuje zatem również dochody uzyskane za granicą, i to (zdaniem organów podatkowych) bez względu na to, jaka metoda unikania podwójnego opodatkowania miała do nich zastosowanie.

W konsekwencji o ile dziecko uzyskało w 2010 r. dochody z pracy w Niemczech, które nie przekroczyły 3.089 zł, to rodzicom przysługuje omawiane odliczenie.


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EurActiv.pl

Portal informacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »