| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Ulga na pełnoletnie dzieci w rodzinach zastępczych

Ulga na pełnoletnie dzieci w rodzinach zastępczych

Dziecko pełnoletnie, uczące się, pozostające pod opieką rodziny zastępczej. Czy przysługuje ulga osobom, które pełniły funkcje rodziny zastępczej za miesiące, w których dziecko pełnoletnie przebywa u tych osób - zgodnie z art. 78 ust. 5 ustawy o pomocy społecznej?

Odpowiedź KIP:

Jeżeli chodzi o dzieci pełnoletnie i prawo do ulgi to ustawodawca posługuje się pojęciem obowiązku alimentacyjnego.

W ust. 6 art. 27f ustawy o PIT wskazuje się, że przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio do podatników utrzymujących pełnoletnie dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4 pkt 2 i 3, w związku z wykonywaniem przez tych podatników ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego oraz w związku ze sprawowaniem funkcji rodziny zastępczej.

Pomimo, iż zgodnie z zapisem art. 72 ust. 10 ustawy o pomocy społecznej pełnienie funkcji rodziny zastępczej z mocy prawa ustaje z dniem osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości, ustawodawca zastrzegł w art. 78 ust. 5 powyższej ustawy „Rodzinie, która sprawowała funkcję rodziny zastępczej, przysługuje pomoc pieniężna w wysokości określonej w ust. 3 i 4 również po osiągnięciu przez dziecko pełnoletniości, do czasu ukończenia szkoły, w której rozpoczęło naukę przed osiągnięciem pełnoletniości, jeżeli nadal przebywa w tej rodzinie.”

Z regulacji tej jak również z art. 27f ust. 6 ustawy o PIT można wywieść, że kontynuowanie nauki przez dziecko pełnoletnie uprawnia rodziców zastępczych do ulgi, pod warunkiem przebywania dziecka w tej rodzinie.

Ulga przysługuje osobom, które sprawowały funkcję rodziny zastępczej, również za te miesiące kiedy dziecko stało się pełnoletnie i kontynuuje naukę.

Polecamy: Ulga na dzieci w pytaniach i odpowiedziach

Polecamy: Ulga z tytułu wychowywania dziecka

Jeżeli funkcję rodziny zastępczej pełnią osoby spokrewnione z dzieckiem, po utracie statusu rodziny zastępczej, osoby te nie trącą prawa do ulgi gdyż ciąży na nich obowiązek alimentacyjny.

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

EurActiv.pl

Portal informacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »