| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Jakie dochody dziecka pozwolą na wspólne rozliczenie z samotnym rodzicem?

Jakie dochody dziecka pozwolą na wspólne rozliczenie z samotnym rodzicem?

Wspólne rozliczenie PIT-a osób samotnie wychowujących dzieci z tymi dziećmi jest możliwe nawet wtedy, gdy dziecko osiąga wysokie dochody. Rodzic może się rozliczyć z dzieckiem np. wtedy, gdy osiąga ono dochody z najmu mieszkania czy z lokat bankowych.

Wskazać można dwie grupy dochodów dziecka, które uprawniają rodzica do ulgi.

Pierwsza z nich to dochody limitowane, czyli takie, których wysokość nie może przekroczyć w całym roku podatkowym kwoty 3089 zł.

Do tej grupy zaliczają się m.in. dochody z pracy, dochody z umów cywilnoprawych (umowy o dzieło, zlecenie), dochody z najmu, dochody z działalności gospodarczej opodatkowane skalą podatkową, a także dochody z obrotu papierami wartościowymi. Wyjątkiem są tu dochody z renty rodzinnej, której nie uwzględnia się w ww. limicie

W tym przypadku decydujące znaczenie ma wysokość ponoszonych kosztów. Przychód pomniejszony o koszty nie może bowiem przekroczyć 3089 zł. Nie ma znaczenia natomiast kwota odliczeń, np. składek na ubezpieczenie społeczne, czy też ulg odliczanych od dochodu.

Określenie przez ustawodawcę limitu na tak niskim poziomie powoduje, że w rzeczywistości dochody z tej grupy powinny mieć charakter incydentalny i przybrać postać bardziej pracy dorywczej niż stałego zarobkowania. 

Drugą grupą dochodów, których osiąganie nie pozbawia rodzica ulgi są m.in.
1. dochody zwolnione od podatku,(np. stypendia, odszkodowania)
2. dochody opodatkowane z sposób zryczałtowany (np. odsetki z lokat bankowych, dochody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, dochody z dywidend),
3. dochody ze sprzedaży nieruchomości,
4. dochody z najmu opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (stawką 8,5%).

W tej grupie dochodów nie ma wskazanych żadnych limitów. Zatem uzyskiwanie przez dziecko nawet bardzo wysokich dochodów nie pozbawia rodzica możliwości wspólnego rozliczenia z dzieckiem.

Joanna Szlęzak-Matusewicz
Kierownik Zespołu Analiz Podatkowych Tax Care

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca Prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończyła aplikacje radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi i uzyskała tytuł zawodowy radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie podatkowym, postępowaniach: podatkowych, sądowo-administracyjnych, egzekucyjnych w administracji i administracyjnych. Odpowiada za prowadzenie spraw klientów w ramach postępowań podatkowych oraz wtórnych do nich postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Reprezentuje klientów w sporach przed organami podatkowymi oraz przed sądami administracyjnymi. Występuje w postępowaniach karno-skarbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK