| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Jakie dochody dziecka pozwolą na wspólne rozliczenie z samotnym rodzicem?

Jakie dochody dziecka pozwolą na wspólne rozliczenie z samotnym rodzicem?

Wspólne rozliczenie PIT-a osób samotnie wychowujących dzieci z tymi dziećmi jest możliwe nawet wtedy, gdy dziecko osiąga wysokie dochody. Rodzic może się rozliczyć z dzieckiem np. wtedy, gdy osiąga ono dochody z najmu mieszkania czy z lokat bankowych.

Wspólne rozliczenie z dzieckiem 2016 - pytania i odpowiedzi

Wspólne rozliczenie PIT samotnych rodziców ze swoimi dziećmi jest opłacalną formułą liczenia podatku, szczególnie w przypadku osób osiągających dochody powyżej 85.000zł (85.528zł to kwota graniczna I progu skali podatkowej, w którym stawka podatku wynosi 18%, powyżej tej kwoty dochody opodatkowane są stawką 32%). 

Podatek w tej formule liczony jest podwójnie od połowy dochodu samotnego rodzica. 

Jeśli zatem rodzic osiąga dochód w wysokości 160.000zł, podatek do zapłaty wyniesie 38.670zł,
[(14.839,02 zł + 32% (160.000 zł – 85.528 zł)],

Korzystając jednak z opodatkowania preferencyjnego podatnik zapłaci prawie 11 tys. zł mniej, czyli 27.687 zł
[2 x (160.000:2 x 18% - 556,02zł)].

Nie każdy jednak z tego sposobu może skorzystać. 

Po pierwsze trzeba być samotnym rodzicem albo opiekunem prawnym. Jednocześnie trzeba być: panną lub kawalerem, wdową lub wdowcem, rozwódką lub rozwodnikiem, osobą w separacji, bądź osobą zamężną, jeśli małżonek pozbawiony został praw rodzicielskich albo odbywa karę pozbawienia wolności. 

Polecamy: PIT-y i ulgi podatkowe 2016

W zeznaniach składanych w przyszłym roku istotne będzie dodatkowo czy taki rodzic faktycznie samotnie wychowywał dziecko. Z preferencji wyłączone więc będą osoby formalnie samotne ale żyjące w związkach nieformalnych. 

Jeszcze w tym roku stan prawny pozwala na rozliczanie się z dzieckiem bez względu na to, czy rodzice nie będący małżeństwem tworzą wspólne gospodarstwo.

Po drugie z preferencji skorzystać mogą tylko ci samotni rodzice, którzy wychowują dzieci:
1. małoletnie,
2. bez względu na wiek, które otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
3. do ukończenia 25 roku życia uczące się, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu skalą podatkową lub dochodów ze zbycia papierów wartościowych w łącznej wysokości przekraczającej kwotę 3089 zł, z wyjątkiem renty rodzinnej.

Dodatkowo ustawodawca wyłączył prawo do preferencyjnego opodatkowania, jeśli dziecko albo rodzic korzystali w roku podatkowym m.in. z opodatkowania liniowego, ryczałtu ewidencjonowanego czy też karty podatkowej w prowadzonej działalności gospodarczej.

Kiedy można rozliczyć się z dzieckiem

Najwięcej problemów sprawia podatnikom określenie możliwości skorzystania z ulgi w sytuacji wychowywania dziecka pełnoletniego, czyli takiego, które ma przynajmniej 19 lat i nie ukończyło jeszcze 25. Aby rodzic mógł rozliczać się z takim dzieckiem, musi ono się uczyć. Dla skorzystania z preferencji podatkowych ważne są też dochody osiągane przez dziecko. 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec

ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »