| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć wydatki na cudzy samochód?

Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć wydatki na cudzy samochód?

Jeżeli niepełnosprawny płaci osobie trzeciej za podwożenie na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, to może odliczyć te wydatki od swojego dochodu bez żadnych limitów. Powinien jednak być przygotowany na udokumentowanie tych wydatków urzędowi skarbowemu.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, ze zm.), zwanej dalej ˝ustawą o PIT˝, podatnik będący osobą niepełnosprawną lub podatnik, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, ma prawo pomniejszyć dochód przed opodatkowaniem o kwoty wydatków poniesionych w roku podatkowym na cele rehabilitacyjne oraz związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.

Katalog wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych określony został w ust. 7a art. 26 ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 13 i 14 ustawy odliczeniu podlegają wydatki poniesione na:

13) odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne:
a) osoby niepełnosprawnej - karetką transportu sanitarnego,
b) osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16 - również innymi środkami transportu niż wymienione w lit. a;

14) używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność):
a) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub
b) podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16. roku życia,
dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł.

Wysokość wydatków na cele rehabilitacyjne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z wyjątkiem wydatków, o których mowa w pkt 7, 8 i 14 katalogu (art. 26 ust. 7c ustawy o PIT).

Polecamy: serwis PIT

Ulga rehabilitacyjna w PIT 2014 / 2015

Jak więc widać obowiązujące przepisy dają możliwość odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków poniesionych na przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne samochodem osobowym stanowiącym własność osoby trzeciej, na mocy przywołanego powyżej art. 26 ust. 7a pkt 13 lit. b ustawy o PIT.

Warto zauważyć, że to odliczenie nie jest limitowane (w przeciwieństwie do odliczenia z pkt 14, dotyczącego używania własnego samochodu osobowego). Zatem podatnik może odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem całość poniesionych w roku podatkowym wydatków na ten cel, przy czym jednym z warunków dokonania tego odliczenia jest prawidłowe udokumentowanie wysokości poniesionych wydatków (np. w formie rachunków, faktur czy umów), co wynika z art. 26 ust. 7c ustawy o PIT.

Zdaniem Ministra Finansów uzależnienie prawa do skorzystania z tego odliczenia od spełnienia warunku udokumentowania wysokości poniesionych wydatków nie powinno budzić wątpliwości, zwłaszcza że jest to odliczenie nielimitowane.

Jakie są zasady odliczenia wydatków na samochód w uldze rehabilitacyjnej

Ulga rehabilitacyjna nie przysługuje bowiem wyłącznie z samego faktu bycia osobą niepełnosprawną, ale w związku z faktycznym ponoszeniem przez tę osobę określonych wydatków wynikających z niepełnosprawności.

Dlatego uzasadniona jest praktyka urzędów skarbowych, które weryfikując zeznania roczne w zakresie poprawności dokonanych odliczeń, żądają przedstawienia stosownych dokumentów potwierdzających wysokość odliczonych wydatków.

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Źródło: odpowiedź Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. na interpelację poselską nr 16362.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

WspolnyPozew.com

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK