| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Jakie wydatki można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Jakie wydatki można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Na podstawie art. 26 ust.1 pkt 6 ustawy o PIT podstawę opodatkowania stanowi dochód po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu pozostają osoby niepełnosprawne.

7. opieka pielęgniarska w domu nad osobą niepełnosprawną w okresie przewlekłej choroby uniemożliwiającej poruszanie się oraz usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych zaliczonych do I grupy inwalidztwa (art. 26 ust. 7a pkt 9 ustawy o PIT),

Przy czym wydatki na opiekę pielęgniarską nad dzieckiem do lat 16 nie podlegają odliczeniu (bo dziecko nie ma grupy inwalidztwa),

8. opłacenie tłumacza języka migowego (art. 26 ust. 7a pkt 10 ustawy o PIT);
kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia (art. 26 ust. 7a pkt 11 ustawy o PIT),

9. odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne
a) osoby niepełnosprawnej - karetką transportu sanitarnego,
b) osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16 - również innymi środkami transportu niż wymienione w lit. a (art. 26 ust. 7a pkt 13 ustawy o PIT) ,

10. odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem:
a) na turnusie rehabilitacyjnym,
b) w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych,
c) na koloniach i obozach dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia (art. 26 ust. 7a pkt 15).

Nie ma znaczenia, gdzie podatnik dokona wydatku – czy w kraju czy za granicą. Do przeliczenia poniesionych wydatków w walutach obcych na złote polskie stosujemy średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia dokumentu potwierdzającego ten wydatek. W przypadku zapłaty z rachunku bankowego stosuje kurs faktyczny.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »