| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Jeżeli dziecko zarabiało za granicą raczej nie skorzystasz z ulgi prorodzinnej

Jeżeli dziecko zarabiało za granicą raczej nie skorzystasz z ulgi prorodzinnej

Ministerstwo Finansów wbrew prezentowanemu przez lata stanowisku uznaje obecnie, że do limitu dochodów dziecka wlicza się zarówno dochody uzyskane w Polsce, jak i za granicą. Te ostatnie bez względu na to, jaka metoda unikania podwójnego opodatkowania ma do nich zastosowanie. Tak więc zdaniem fiskusa nawet jeśli dochód zagraniczny dziecka nie jest w Polsce opodatkowany, powinien być wliczony do limitu, który praktycznie uniemożliwia skorzystania z ulgi.

Niestety Minister Finansów zmienił zdanie w tym zakresie. Cytowana powyżej interpretacja została zmieniona 28 grudnia 2010r. (interpretacja nr DD3/033/184/IMD/10/PK-1323).

Obecnie „…nawet jeżeli dochody zagraniczne są zwolnione z opodatkowania, to jednak stosownie do regulacji zawartej w art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wpływają lub mogą wpływać na opodatkowanie dochodów uzyskanych w Polsce”.

Zdaniem Ministra „Odmienne rozumienie omawianego przepisu pozostawałoby w rażącej sprzeczności z zasadą racjonalności ustawodawcy, która jest podstawowym założeniem w procesie wykładni prawa. Potrzeba respektowania przesłanki o racjonalności ustawodawcy wyklucza możliwość przyjęcia, że jego wolą było doprowadzenie do naruszenia zasad równości i sprawiedliwości społecznej w systemie prawa normującego określoną dziedzinę życia społecznego, w tym zobowiązań podatkowych. Racjonalny ustawodawca nie różnicuje podatników chcących korzystać z ulgi prorodzinnej, uzależniając korzystanie z odliczenia od faktu, czy jego dziecko uzyskuje dochody w Polsce, czy za granicą oraz jaka metoda zapobiegająca podwójnemu opodatkowaniu ma zastosowanie do dochodów dziecka.

Z tego też powodu należy uznać, iż art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obejmuje zarówno dochody uzyskane w Polsce, jak i za granicą (i to bez względu na to, jaka metoda unikania podwójnego opodatkowania ma do nich zastosowanie)."

Zmiana stanowiska Ministerstwa Finansów w tym zakresie jest oczywiście niekorzystna dla podatników.

Oznacza bowiem, że dochód osiągnięty zagranicą, niezależnie od tego czy podlega opodatkowaniu w Polsce, czy też korzysta ze zwolnienia, jest wliczany do progu, po przekroczeniu którego rodzic traci prawo do ulgi prorodzinnej.

Dotyczy to dochodów opodatkowanych skalą lub dochodów z obrotu papierami wartościowymi.

Metody unikania podwójnego opodatkowania przewidziane w umowach zwartych przez Polskę

Metoda wyłączenia z progresją – podatek płaci się za granicą

Metoda odliczenia proporcjonalnego – podatek płaci się w Polsce

m.in. Albania, Austria, Bułgaria, Chiny,  Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Japonia, Kanada, Kuwejt, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, RPA, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Tunezja, Turcja, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy

m.in. Belgia, Dania, Finlandia, Holandia, Islandia, Kazachstan, Rosja, Stany Zjednoczone,

Joanna Szlęzak-Matusewicz
Kierownik Zespołu Analiz Podatkowych Tax Care

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK