| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Czy nagrody za uczestnictwo w programie lojalnościowym są opodatkowane PIT?

Czy nagrody za uczestnictwo w programie lojalnościowym są opodatkowane PIT?

Jeżeli program lojalnościowy spełnia warunki dla uznania go za tzw. sprzedaż premiową, to nagrody w nim uzyskane są zwolnione z PIT o ile jednorazowa wartość tych nagród nie przekracza 760 zł. Zwolnienie to nie dotyczy jednak przedsiębiorców, którzy otrzymali nagrody za zakupy związane z ich działalnością gospodarczą.

Pewien Bank zwrócił się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie o interpretację podatkową dotyczącą nagród w planowanym programie lojalnościowym.

Bank, zamierza wprowadzić do swojej oferty produktowej kartę kredytową skierowaną do klientów indywidualnych, przygotowaną we współpracy z partnerami zewnętrznymi. Karta, oprócz funkcjonalności typowych dla instrumentów płatniczych tego typu, oferować będzie jej posiadaczom i użytkownikom m.in. Program Lojalnościowy (dalej: Program), którego organizatorem oraz sponsorem będzie Bank.

Polecamy:Jeżeli dziecko zarabiało za granicą raczej nie skorzystasz z ulgi prorodzinnej

Za każdą transakcję bezgotówkową dokonaną kartą kredytową Bank naliczy klientowi określoną ilość punktów, będących miernikiem intensywności korzystania przez Klienta z zakupionej w Banku usługi. Dodatkowo, każda transakcja dokonana w punkcie sprzedaży Partnerów zostanie nagrodzona wielokrotnością punktów przyznawanych za zakupy u podmiotów niebiorących udziału w Programie.

Przewiduje się również wprowadzenie okresów promocyjnych, podczas których punkty będą naliczane według bardziej korzystnego dla Klienta przelicznika. Bank może przyznać również punkty dodatkowe, niewymagające dokonania transakcji, np. punkty powitalne lub bonusowe (okolicznościowe). Punkty będą agregowane na poziomie rachunku, co oznacza, iż karty dodatkowe zbierają punkty dla posiadacza rachunku.

Uzbierane punkty zamieniane będą następnie na:
- vouchery pieniężne, które mogą być wykorzystane na zakupy u Partnerów Programu,
- vouchery na produkty, które mogą być zamieniane na określony produkt u Partnerów Programu,
- produkty zakupione przez Bank na potrzeby Programu,
- usługi Banku,
- CashBack – Klient może zamienić punkty na gotówkę, tzn. nastąpi uznanie rachunku karty przelewem.

Polecamy:Jak skorzystać z ulgi na lekarstwa?

W związku z tymi planami Bank zapytał fiskusa, czy świadczenia dokonywane przez Bank na rzecz Klientów, osób fizycznych, w ramach prowadzonego przez Bank Programu Lojalnościowego stanowią nagrody uzyskane w sprzedaży premiowej w rozumieniu ustawy o PIT. A zatem jeżeli ich jednorazowa wartość nie przekroczy kwoty, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT (760 zł), to czy będą one zwolnione z podatku dochodowego?

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie taki program lojalnościowy spełnia wymogi stawiane sprzedaży premiowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT. Stąd nagrody będą zwolnione z PIT na podstawie tego przepisu.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »