| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Jak obliczyć wysokość ulgi dla honorowych krwiodawców?

Jak obliczyć wysokość ulgi dla honorowych krwiodawców?

Minister Finansów wyjaśnił, że przelicznik 130 zł odliczenia od dochodu za 1 litr krwi dotyczy również innych składników krwi, jakie oddaje honorowy krwiodawca.

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) odliczeniu podlegają darowizny przekazane na cele krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. Nr 106, poz. 681, ze zm.).

Darowizny te podlegają odliczeniu (od dochodu przed opodatkowaniem) w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew określonego przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy o publicznej służbie krwi.

Przepisami określającymi wysokość ekwiwalentu pieniężnego jest rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych wymagających przed pobraniem krwi zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów oraz wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew i związane z tym zabiegi (Dz. U. Nr 263, poz. 2625, ze zm.).

Rozporządzenie to w § 3 pkt 1 stanowi, że dawcom krwi rzadkich grup przysługuje ekwiwalent pieniężny w wysokości 130 zł za 1 litr pobranej krwi.

Trzeba jednak wiedzieć, że zgodnie z art. 5 pkt 1 ustawy o publicznej służbie krwi, ilekroć jest mowa o krwi bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć również osocze i inne składniki krwi.

Dlatego też podatnik, który oddał honorowo krew lub jej składniki, obliczając kwotę przysługującej mu ulgi, stosuje zawsze - niezależnie od przedmiotu darowizny – taki sam ekwiwalent pieniężny, tj. w wysokości 130 zł za 1 litr.

Więcej na ten temat: Darowizny na cele krwiodawstwa

Minister Finansów przypomniał, że przepisy dotyczące ulgi dla honorowych krwiodawców nie były zmieniane od początku obowiązywania tego odliczenia, tj. od 2007 r. Zawsze jednostką objętości, za którą przysługiwało i przysługuje prawo do odliczenia kwoty 130 zł, jest 1 l, bez względu na to czy przedmiotem darowizny była krew, czy któryś z jej składników.

Ustawa o publicznej służbie krwi nie różnicuje sytuacji honorowych krwiodawców od tego, czy oddają oni krew, czy któryś z jej składników. Potwierdza to chociażby fakt, że tytuł „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” i odznaka honorowa „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” przysługuje:
- kobiecie, która oddała co najmniej 5 l krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników, oraz
- mężczyźnie, który oddał co najmniej 6 l krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników (art. 6 ust. 2 ustawy o publicznej służbie krwi).

Minister Finansów podkreślił, że z punktu widzenia potencjalnej kwoty odliczenia od dochodu honorowi dawcy np. płytek krwi nie są w gorszej sytuacji niż dawcy krwi pełnej.

Płytki krwi można oddawać co 1 miesiąc. Jeżeli zatem jednostkę płytek krwi, tj. 250 ml, pomnożymy przez 12 miesięcy, otrzymamy 3 l płytek krwi oddanych rocznie, co przekłada się na wartość darowizny w wysokości 390 zł.

W przypadku oddawania krwi pełnej mężczyzna może rocznie oddać 6 jednostek po 450 ml, czyli w sumie 2,7 l, co daje wartość 351 zł możliwą do odliczenia od dochodu (kobieta 4 razy 450 ml, czyli 1,8 l, co daje wartość 234 zł).

Źródło: odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Macieja Grabowskiego (z upoważnienia Ministra Finansów) na interpelację poselską nr 20968.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

PRACUJ W UNII

wszystko o pracy w Unii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »