| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Wybory 2011 – diety członków komisji wyborczych bez PIT

Wybory 2011 – diety członków komisji wyborczych bez PIT

Członkowie komisji wyborczych nie muszą płacić podatku od wypłaconych im diet i kwot zwrotu kosztów (podróży i noclegów). Co prawda jest limit tego zwolnienia – 2280 zł – ale z reguły wypłacone członkom komisji wyborczych należności są niższe od limitu. Zobaczmy więc ile można zarobić na wyborach.

Tu analogicznie do komisji krajowych dieta dla członków komisji zagranicznej wynosi półtorej diety ustalonej na podstawie ww. rozporządzenia MPiPS, przy czym nie przysługuje ona członkom obwodowych komisji wyborczych za czas związany z przeprowadzeniem głosowania i ustaleniem wyników głosowania.

Członkom obwodowych komisji wyborczych powołanych na polskich statkach morskich przysługują diety, o których mowa w ww. rozporządzenia MPiPS dot. diet zagranicznych.

Wszelkie należności z tytułu diet krajowych i zagranicznych są wypłacane na podstawie rachunków, oświadczeń i poleceń wyjazdu służbowego akceptowanych przez przewodniczącego albo, z jego upoważnienia, przez zastępcę przewodniczącego właściwej komisji.

Osobom powołanym w skład inspekcji wyborczych przysługują:

1) diety oraz zwrot kosztów podróży i noclegów;

2) zryczałtowane diety za czas wykonywania zadań w inspekcji – w wysokości 231 zł.

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Polecamy: Czy nieściągalne należności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Kto wypłaca diety i inne należności

Diety i należności, o których mowa wyżej wypłacają:

1) członkom Państwowej Komisji Wyborczej oraz osobom powołanym w skład inspekcji Państwowej Komisji Wyborczej – dyrektor Zespołu Prezydialnego Krajowego Biura Wyborczego;

2) członkom okręgowych komisji wyborczych oraz osobom powołanym w skład inspekcji okręgowych komisji wyborczych – dyrektor właściwej miejscowo delegatury Krajowego Biura Wyborczego;

3) członkom rejonowych komisji wyborczych oraz osobom powołanym w skład inspekcji rejonowych komisji wyborczych – dyrektor właściwej miejscowo delegatury Krajowego Biura Wyborczego;

4) członkom obwodowych komisji wyborczych – właściwy wójt (burmistrz, prezydent miasta) albo konsul, z zastrzeżeniem pkt 5;

5) członkom obwodowych komisji wyborczych na polskich statkach morskich – dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego właściwej dla siedziby armatora statku, za pośrednictwem armatora.

2. Członkom komisji, o których mowa w ust. 1 pkt 4 i 5, zryczałtowane diety wypłacane są po przyjęciu protokołów głosowania w obwodach przez właściwą komisję wyborczą wyższego stopnia.

Wypłacone diety i kwoty zwrotu kosztów powinny zostać wykazane w informacji PIT-R, którą otrzymują członkowie komisji i inspekcji wyborczych.

A gdyby należności z tych tytułów były większe od limitu zwolnienia (2280 zł) – co się raczej nie zdarza – to członkowi komisji trzeba wydać PIT-11 na tą nadwyżkę. Wtedy członek komisji powinien tą nadwyżkę umieścić w rocznym PIT i opodatkować wg skali podatkowej.

PIT-11 - najważniejsze zasady i typowe sytuacje

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK