| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Odchudzanie z ulgą w PIT

Odchudzanie z ulgą w PIT

W ramach ulgi rehabilitacyjnej osoby niepełnosprawne mogą m.in. odliczyć od dochodu wydatki na leki o ile w danym miesiącu te wydatki przekroczyły 100 zł. Odliczeniu podlega jedynie nadwyżka ponad 100 zł miesięcznie. Dotyczy to również leków - suplementów diety – wspomagających odchudzanie, o ile specyfiki te spełniają cechy „leku” na terytorium Polski i są dopuszczone do obrotu.

Niepełnosprawny na diecie

Osoba niepełnosprawna o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (dawna II grupa inwalidzka) stosuje się do zaleceń lekarzy specjalistów i stara się utrzymywać prawidłową wagę ciała. Utrzymywanie wagi jest wyjątkowo trudne przy cukrzycy. Lekarz diabetolog i reumatolog zalecili tej osobie leczenie u dietetyka. Ten z kolei ustalił jej indywidualną dietę popartą lekami – suplementami diety, które zakupuje w jego gabinecie. W aptekach są niedostępne. Na zakupione leki wystawione są faktury. Miesięczne wydatki wynoszą 200-500 zł.

Osoba ta zapytała Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, czy wydatki na te suplementy może odliczać w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Wydatki na leki można odliczyć od dochodu niepełnosprawnego

W interpretacji z 26 października 2011 r. (nr IPTPB2/415-466/11-4/AK) Dyrektor IS w Łodzi możliwość odliczenia potwierdził pod warunkiem, że leki te i suplementy spełniają cechy „leku” na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i są zgodnie z prawem farmaceutycznym dopuszczone do obrotu.

Kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?

Jak skorzystać z ulgi na lekarstwa?

Na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 12 ustawy o PIT za wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych, uważa się wydatki poniesione na leki – w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo).

W przepisach ustawy o PIT brak jest definicji „leku” – trzeba więc opierać się na definicjach zawartych w ustawie z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (t. j. Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 ze zm.). Z definicji tych wynika, że: lekiem aptecznym jest produkt leczniczy sporządzony w aptece zgodnie z recepturą farmakopealną, przeznaczony do wydawania bezpośrednio w aptece; lekiem gotowym jest produkt leczniczy wprowadzony do obrotu pod określoną nazwą i w określonym opakowaniu; lekiem recepturowym jest produkt leczniczy sporządzony w aptece na podstawie recepty lekarskiej; produkt leczniczy to substancja lub mieszanina substancji, której przypisuje się właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi lub zwierząt, lub podawana człowiekowi lub zwierzęciu w celu postawienia diagnozy lub w celu przywrócenia, poprawienia czy modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu ludzkiego lub zwierzęcego.

Wykaz produktów spełniających cechy „leku” na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej został zamieszczony w Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (opublikowanym w Dz. Urz. MZ z 2004 r. Nr 3, poz. 25 oraz w Dz. Urz. MZ z 2005 r. Nr 5, poz. 17 oraz w Dz. Urz. MZ z 2007 r. Nr 4, poz. 12 i w Dz. Urz. MZ z 2009 r. Nr 4, poz. 22).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KnowBox Szkolenia

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK