| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Odszkodowanie za zniszczone uprawy rolne jest wolne od PIT

Odszkodowanie za zniszczone uprawy rolne jest wolne od PIT

Odszkodowanie otrzymane przez rolnika za zniszczone zasiewy na działce wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego na skutek prac związanych z budową urządzeń wodno-kanalizacyjnych zwolnione jest z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 120 lit. c ustawy o PIT.

Podstawą zwolnienia z opodatkowania PIT odszkodowania z tytułu budowy urządzeń infrastrukturalnych za straty powstałe w skutek zniszczenia upraw rolnych jest art. 21 ust.1 pkt 120 lit. c) ustawy o PIT.

Zgodnie z tym przepisem: „wolne od podatku dochodowego są odszkodowania wypłacone, na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugód), posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, z tytułu szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie, w wyniku prowadzenia na tych gruntach, przez podmioty uprawnione na podstawie odrębnych przepisów, inwestycji związanych z budową urządzeń infrastruktury technicznej, o których mowa w art. 143 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603).”

Zgodnie z art. 143 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami przez budowę urządzeń infrastruktury technicznej rozumie się budowę drogi oraz wybudowanie pod ziemią, na ziemi albo nad ziemią przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych.

Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t. j. Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969 ze zm.) za gospodarstwo rolne należy uważać obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej w tym spółki nieposiadającej osobowości prawnej.

Zdaniem organów podatkowych (np. interpretacja Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi z 19 stycznia 2012 r. – nr IPTPB2/415-648/11-4/AK), z art. 21 ust. 1 pkt 120 lit. c) ustawy o PIT wynika, że zwolnione z opodatkowania jest tylko takie odszkodowanie, które zostało wypłacone na podstawie umowy (ugody) posiadaczowi gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, w wyniku szkody powstałej w uprawach rolnych na skutek prowadzenia na tych gruntach inwestycji polegających np. na budowie urządzeń wodno-kanalizacyjnych, przez uprawniony do tego na podstawie odrębnych przepisów podmiot.

Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT

PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bundz

Opiekun Klienta SOHOfinance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK