| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Dofinansowanie wycieczki zakładowej z zfśs jest zwolnione z PIT

Dofinansowanie wycieczki zakładowej z zfśs jest zwolnione z PIT

Czy dofinansowanie lub sfinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wycieczki, wczasów przez pracodawcę pracownikowi albo emerytowi lub renciście jest świadczeniem zwolnionym z opodatkowania?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymywanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Ale tymi rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi – one nie są zwolnione z PIT.

Z kolei pkt 38 w art. 21 ust. 1 ww. ustawy o PIT stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są świadczenia otrzymywane przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy, w tym od związków zawodowych, do wysokości nieprzekraczającej
w roku podatkowym kwoty 2 280 zł.

Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT

Czy prezenty świąteczne wręczane pracownikom są ich przychodem?

Reasumując - sfinansowanie (dofinansowanie) z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, zgodne z regulaminem świadczeń socjalnych, wypoczynku (np. wycieczki, wczasów):

- pracownika korzysta ze zwolnienia od podatku do wysokości nieprzekraczającej kwoty 380 zł (w ramach rocznego limitu),

- emeryta lub rencisty korzysta ze zwolnienia od podatku do wysokości nieprzekraczającej kwoty 2 280 zł (w ramach rocznego limitu).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Zaremba

Trener, facylitator, coach, właściciel firmy szkoleniowej Media Plus. Współzałożyciel Akademii Facylitacji, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Facylitatorów (IAF). Ukończyła studia podyplomowe w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania L. Koźmińskiego w Warszawie w specjalności Szkolenie i rozwój. Doświadczony trener w zakresie zarządzania ludźmi, obsługi klienta i sprzedaży oraz prowadzenia szkoleń. Jest też twórcą autorskich programów dla studiów podyplomowych uczelni wyższych, oraz autorem gier rozwojowych. Jest członkiem grupy doradczej do spraw CSR przy Ministerstwie Rozwoju. Od lat wykorzystuje metody i techniki facylitacyjne w kontekście rozwoju ludzi i organizacji. Przeszkolona przez ICA-UK, ostatnio specjalizuje się w metodach pracy grupowej Technology of Participation

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK