| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Jak ustalić dochód ze sprzedaży samochodu wygranego w konkursie

Jak ustalić dochód ze sprzedaży samochodu wygranego w konkursie

Wygrałem w konkursie samochód. Zapłaciłem z tego tytułu podatek dochodowy w wysokości 10%. Chciałbym jednak sprzedać szybko to auto. W związku z tym mam pytanie, czy w przypadku sprzedaży mam jeszcze zapłacić podatek dochodowy od tej sprzedaży ? Jak mam obliczyć dochód ze sprzedaży wygranego samochodu ?

Zasadą jest, że podatkowi dochodowemu podlega dochód ze sprzedaży rzeczy (poza działalnością gospodarczą), jeżeli sprzedaż nastąpiła przed upływem pół roku od nabycia tej rzeczy. Gdy minie 6 miesięcy od nabycia – można sprzedać tą rzecz bez podatku dochodowego, niezależnie od tego czy i jaki dochód się osiągnęło

Jeżeli jednak chciałby Pan sprzedać wygrany samochód wcześniej, to musi Pan opodatkować dochód z tej sprzedaży. Jak ustalić ten dochód ?

Co do zasady dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży rzeczy, a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy (art. 24 ust. 6 ustawy o PIT).

Cena jaką osiągnie Pan ze sprzedaży samochodu to będzie zatem Pana przychód. Natomiast kosztem będzie wartość wygranego samochodu, będącą podstawą naliczenia zryczałtowanego (10 %) podatku dochodowego od wygranej. Koszt powiększyć można o ewentualne nakłady, jakie poniósł Pan na ten samochód (np. instalacja alarmowa, nagłośnienie, alufelgi itp.)

Przykładowo w dniu wygranej (23 marca 2008 r.) samochód był wyceniony katalogowo na 65 tys. zł (koszt) i od takiej kwoty naliczono 10% podatek dochodowy od wygranej. Szczęśliwy zwycięzca konkursu dokupił jeszcze (10 kwietnia 2008 r.) alufelgi w cenie 5 tys. zł (koszt).

20 czerwca 2008 r. sprzedał ten samochód za 70 tys. złotych (przychód). Jak łatwo policzyć koszty równają się przychodowi więc dochód ze sprzedaży wyniesie 0,- zł. A jak nie ma dochodu, to nie trzeba też płacić podatku dochodowego.

Jak opodatkowana jest sprzedaż wygranej (nagrody) w PIT

Gdyby w omawianym przypadku znalazł się nabywca za cenę wyższą niż 70 tys. zł, byłoby warto poczekać ze sprzedażą do 24 września 2008 r. Wtedy minęłoby 6 miesięcy od nabycia samochodu i dochód ze sprzedaży nie podlegałby opodatkowaniu z mocy ustawy.

Warto też zauważyć, że w takich sytuacjach organy podatkowe mają prawo zbadać, czy cena sprzedaży nie odbiega od ceny rynkowej. Chodzi o to by strony umowy sprzedaży nie zaniżały tej ceny, aby od niższej wartości obliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych. Jak również, by nie zaniżać przychodu dla potrzeb wykazania niższego dochodu (lub niewykazania dochodu).

Taką interpretację potwierdzają też organy podatkowe. Przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 13 marca 2008 r., nr IBPB2/415-540/07/MCZ/KAN-2948/12/07/KAN- 3416/12/07.

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Grabowski

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »