| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Zwolnienia podatkowe dotyczące sprzedaży nieruchomości nabytych przed 1 stycznia 2007 r.

Zwolnienia podatkowe dotyczące sprzedaży nieruchomości nabytych przed 1 stycznia 2007 r.

Przepisy podatkowe dotyczące sprzedaży nieruchomości, ulegały w ciągu ostatnich kilku lat zmianom. Z uwagi na zasadę ochrony praw nabytych, część starych rozwiązań pozostała w mocy do tej pory. W szczególności dotyczy to nieruchomości nabytych, lub wybudowanych przed 1 stycznia 2007 r.


4. Sprzedaż gruntów rolnych.

Zgodnie ze starą ustawą o PIT przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.


Warunkowe zwolnienie od podatku od sprzedaży nieruchomości.

Jeśli sprzedający nie może skorzystać z bezwarunkowego zwolnienia, może uzyskać ulgę, o ile przychód ze sprzedaży spożytkuje w ciągu 2 lat na zaspokojenie swoich potrzeb mieszkaniowych (np. kupił inną nieruchomości, lub wniósł wkład na poczet lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, czy spłatę kredytu na zakup/budowę).


Ważne!

Od kwoty, która nie została wydana na ww. cele trzeba będzie zapłacić podatek - i to z odsetkami za zwłokę.

Porównaj : Na co można wykorzystać pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości, aby nie zapłacić podatku dochodowego.

W celu skorzystania z ulgi należy złożyć do urzędu wniosek o zwolnienie od podatku.


Pismo kierujemy do urzędu właściwego dla naszego miejsca zamieszkania. Nie jest wymagane złożenie zawiadomienia na formularzu- ważne jest zachowanie formy pisemnej.

Wniosek powinien zawierać:

  • oznaczenie Urzędu Skarbowego
  • Wskazanie naszych danych, oraz danych małżonka: w szczególności: imienia i nazwiska, adresu, numeru NIP.(Jeżeli nie posiadamy numeru NIP- musimy to wskazać, oraz podać dodatkowe dane identyfikujące: nr PESEL, nr i serię dowodu osobistego/paszportu, oraz imiona rodziców.
  • Oznaczenie pisma jako „oświadczenie o uprawnieniu do zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.”
  • Wskazanie w piśmie, iż „w związku ze sprzedażą w dniu ……….nieruchomości mieszkalnej położonej w …., o numerze KW ……….za kwotę ………… , oświadczam, zobowiązaniu się do wykorzystania uzyskanej kwoty na …. (zakup mieszkania/domu, spłata kredytu mieszkaniowego, remont itp.) w ciągu dwóch lat od daty sprzedaży. Tym samym spełniam warunki do zwolnienia podatkowego na podstawie art. 21 ust. 1 p. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w treści na dzień 31.12.2006r.


Adam Kret

Prawnik

http://mojafirma.infor.pl/nieruchomosci/nieruchomosci/

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK