| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Zwolnienia podatkowe dotyczące sprzedaży nieruchomości nabytych przed 1 stycznia 2007 r.

Zwolnienia podatkowe dotyczące sprzedaży nieruchomości nabytych przed 1 stycznia 2007 r.

Przepisy podatkowe dotyczące sprzedaży nieruchomości, ulegały w ciągu ostatnich kilku lat zmianom. Z uwagi na zasadę ochrony praw nabytych, część starych rozwiązań pozostała w mocy do tej pory. W szczególności dotyczy to nieruchomości nabytych, lub wybudowanych przed 1 stycznia 2007 r.

Ważne!
Dla objęcia określonym porządkiem podatkowym istotna jest data nabycia sprzedawanego prawa. Jeśli więc wykupiliśmy na własność mieszkanie spółdzielcze – istotna będzie data wykupienia.


Kiedy na pewno nie zapłacimy podatku (i nie będziemy musieli zawiadamiać urzędu skarbowego).

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) w brzmieniu na dzień 31.12.2006r. przewidywała kilka zwolnień bezwarunkowych. Obowiązują one nadal w przypadku sprzedaży nieruchomości nabytych do tego dnia. Prześledźmy te zwolnienia:


1. Ponad 5 lat własności.

Jeśli sprzedający jest właścicielem nieruchomości, użytkownikiem wieczystym, lub właścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przez ponad 5 lat – sprzedaż danej nieruchomości nie podlega opodatkowaniu PIT.


Ważne!

Termin 5 lat de facto jest dłuższy. Nieruchomość można bowiem sprzedać bez podatku, wraz z upływem końca roku podatkowego w którym upłynął termin 5 lat od nabycia nieruchomości.

Przykład

Jan K. kupił mieszkanie w lipcu 2003 roku. Będzie mógł je sprzedać bez podatku dopiero po 01.01.2009r.


2. Własność nabyta w drodze spadku lub darowizny.

Jeśli własność została nabyta w drodze spadku, lub darowizny przed 01.01.2007r. – jej sprzedaż nie jest obciążona podatkiem PIT .

Ważne!

Sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia, może spowodować obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn – jeśli właściciel korzystał ze zwolnienia wskazanego w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.


3. Zamiana.

Jeśli osoba planująca zamianę, nie może skorzystać z przedstawionych powyżej rozwiązań, w określonych sytuacjach i tak nie zapłaci od zamiany podatku dochodowego.

Dotyczy to w szczególności zamiany :

a) budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, lub

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, lub udziału w tych prawach, lub

c) gruntu, udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z budynkiem lub lokalem.


Ważne!

Zwolnienie obowiązuje wyłącznie pomiędzy nieruchomościami wskazanymi powyżej. Oznacza to, że nie można zamienić np. lokalu mieszkalnego na lokal użytkowy. Taka zamiana spowoduje obowiązek zapłaty podatku ( o ile zamieniający się nie może skorzystać z innych wskazanych powyżej zwolnień).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »