| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Ulga i zwolnienia dla nieruchomości nabytych od 1 stycznia 2007 roku

Ulga i zwolnienia dla nieruchomości nabytych od 1 stycznia 2007 roku

Nieruchomości nabyte po 01.01.2007r. trudniej sprzedać bez podatku, niż te zakupione w latach wcześniejszych. Przede wszystkim zwolnieniu podlegają co do zasady same budynki – a nie grunty na których się znajdują.

Zwolnienia bezwarunkowe


1. 5 lat własności

Jeśli sprzedający jest:

· właścicielem nieruchomości,

· użytkownikiem wieczystym, lub

· właścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu

przez ponad 5 lat – sprzedaż danej nieruchomości nie podlega opodatkowaniu PIT.

To samo dotyczy sprzedaży udziału w ww. prawach.

Sprzedając nieruchomość po upływie 5 lat (patrz niżej) – nie trzeba zawiadamiać urzędu skarbowego.


WAŻNE!

Termin 5 lat de facto jest dłuższy. Nieruchomość może być sprzedać bez podatku, wraz z upływem końca roku podatkowego w którym upłynął termin 5 lat od nabycia nieruchomości.

Przykład: Jan K. kupił mieszkanie w lipcu 2007 roku. Będzie mógł je sprzedać bez podatku dopiero po 01.01.2011r. – Chyba że skorzysta z ulgi meldunkowej.


2. Sprzedaż nieruchomości rolnych


Przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.


Zwolnienie warunkowe – Ulga meldunkowa


Sprzedając nieruchomość MIESZKALNĄ (patrz ramka) można zwolnić się od podatku dochodowego, jeśli sprzedawca był w danym lokalu (budynku) zameldowany na pobyt stały przez 12 miesięcy licząc wstecz od daty sprzedaży.

Nieruchomości objęte ulgą meldunkową:

  • budynek mieszkalny (dom)
  • odrębna własność lokalu
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
  • prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

UWAGA!

Ulgą nie są objęte grunty na których jest posadowiony budynek, ani udział w nieruchomości wspólnej w przypadku własności lokalu - kwoty uzyskane z ich sprzedaży są opodatkowane.


Bez gruntów.

Niestety zwolnieniu podlega jedynie dochód osiągnięty ze sprzedaży – samego lokalu, lub budynku. Oznacza to, że sprzedając działkę zabudowaną, należy oddzielnie policzyć dochód osiągnięty ze zbycia działki, a oddzielnie dla budynku.

Tym bardziej, nie da się uniknąć opodatkowania sprzedaży samej nieruchomości gruntowej – posiadanej krócej niż 5 lat.


Wniosek

Aby skorzystać z ulgi należy złożyć odpowiedni wniosek do urzędu skarbowego. Pismo kierujemy do urzędu właściwego dla naszego miejsca zamieszkania. Nie jest wymagane złożenie zawiadomienia na formularzu- ważne jest zachowanie formy pisemnej.


WNIOSEK POWINIEN BYĆ ZŁOŻONY W CIĄGU 14 DNI OD DATY SPRZEDAŻY

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »