| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Sprzedajemy odziedziczony dom bez podatku

Sprzedajemy odziedziczony dom bez podatku

Sprzedaż nabytego w drodze spadku i darowizny domu lub innej nieruchomości jest wolna od podatku dochodowego jeżeli nabycie miało miejsce przed 1 stycznia 2007 r.. Natomiast jeżeli nabycie nieodpłatne miało miejsce po tej dacie trzeba zapłacić 19% podatku dochodowego. Można tego uniknąć czekając z nabyciem 5 lat lub gdy jest zameldowany w tym domu ponad 12 miesięcy.

Do 31 grudnia 2006 r. sprzedaż otrzymanego w darowiźnie lub spadku mieszkania, domu czy innej nieruchomości, o której wspomina ustawa o PIT, była zwolniona z podatku w każdym przypadku. A zatem, gdy ktoś odziedziczył dom lub otrzymał go w darowiźnie, mógł go teoretycznie sprzedać bez płacenia PIT nawet następnego dnia po odziedziczeniu lub otrzymaniu. Teoretycznie, bo nie udałoby się go sprzedać z uwagi na rozwiązania przyjęte w prawie spadkowym. Nie zmienia to jednak faktu, że takie zwolnienie było. Zwolnienie to wynikało z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 roku.

Od 1 stycznia 2007 r. takiego zwolnienia już nie ma. Co gorsza, sprzedając odziedziczoną lub otrzymaną w darowiźnie nieruchomość, trzeba dziś od dochodu z takiej sprzedaży zapłacić 19 proc. podatku. Podatku nie zapłacimy tylko wtedy, gdy sprzedaż nastąpi po pięciu latach od nabycia nieruchomości albo gdy skorzystamy z tzw. ulgi meldunkowej, co wymaga zameldowanie się w tej nieruchomości na pobyt stały na co najmniej 12 miesięcy.


Skoro sposób zapłaty podatku przy sprzedaży nieruchomości nabytej nieodpłatnie zależy od daty jej otrzymania, również możliwość skorzystania z ulg podatkowych przy takiej transakcji będzie uzależniona od momentu nabycia mieszkania bądź domu. Nowe zasady dotyczą tylko nieruchomości nabytych po 1 stycznia 2007 r.

A zatem ze starego zwolnienia korzysta każdy podatnik, który nabył nieruchomość w spadku lub darowiźnie do 31 grudnia 2006 r.

Warto przy spadkach pamiętać, że za dzień nabycia uznaje się dzień śmierci spadkodawcy. Zgodnie z art. 924 kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Prawomocne postanowienie sądu stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Oznacza to, że ze starego zwolnienia korzystają wszystkie nieruchomości odziedziczone w ramach spadków otwartych do końca 2006 roku. A zatem jeżeli spadkodawca zmarł przed 1 stycznia 2007 r., przy sprzedaży odziedziczonej po nim nieruchomości spadkobierca korzysta ze zwolnienia z PIT, niezależnie od tego, kiedy taką nieruchomość sprzeda.


Gdy śmierć spadkodawcy nastąpiła po 1 stycznia 2007 r., czeka nas rozliczanie się z fiskusem na nowych zasadach. Podatku można uniknąć w dwóch przypadkach:

• gdy ze sprzedażą zaczekamy co najmniej rok, meldując się równocześnie w nieruchomości na pobyt stały - ulga meldunkowa.

• gdy zaczekamy ze sprzedażą pięć lat - opodatkowaniu podlegają bowiem tylko dochody ze sprzedaży dokonanej przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości.


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

2BE.pl

Grupa Adweb

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK