| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Jak liczyć okres zameldowania do ulgi meldunkowej

Jak liczyć okres zameldowania do ulgi meldunkowej

W maju 2008 r. zmarła moja matka i nabyłem w spadku mieszkanie własnościowe stanowiące odrębną nieruchomość. Nabycie spadku potwierdzone zostało prawomocnym wyrokiem sądu. W mieszkaniu tym byłem zameldowany na pobyt stały w latach 1991-2003. Czy sprzedając teraz to mieszkanie mogę skorzystać z ulgi meldunkowej?


Przepisy nie określają daty, od której należy liczyć okres zameldowania, nie uzależnia zameldowania, a tym samym prawa do zwolnienia, od posiadania tytułu własności do nieruchomości lub lokalu. Stanowi jedynie, że istotny jest fakt zameldowania podatnika na pobyt stały w zbywanym lokalu czy też budynku przez wyżej wskazany okres.


W tej sytuacji zasadne jest, iż do 12-miesięcznego okresu zameldowania podatnika na pobyt stały wlicza się okres zameldowania zarówno przed 1 stycznia 2007 r., jak i przed datą nabycia nieruchomości lub prawa. Co więcej, ze zwolnienia skorzystać może podatnik, który był zameldowany w zbywanym budynku lub lokalu mieszkalnym w okresie nieprzypadającym bezpośrednio przed dniem zbycia. Zatem każdy roczny okres zameldowania uprawnia do zwolnienia


Jednak zgodnie z art. 21 ust. 21 ww. ustawy zwolnienie to ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego, złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.


Jeśli natomiast Wnioskodawca nie złoży, w powyższym terminie oświadczenia określonego w art. 21 ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to jest zobowiązany do jego złożenia w terminie do 30 kwietnia 2009 r. by uzyskany dochód ze sprzedaży lokalu mieszkalnego w 2008 r. był zwolniony od podatku dochodowego.


Takie rozwiązanie wynika z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 kwietnia 2008 r. w sprawie przedłużenia terminu do złożenia oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i określonych praw majątkowych (Dz. U. nr 59, poz. 361).


Podsumowując – jeżeli złoży Pan oświadczenie, iż spełnia warunki do zwolnienia przedmiotowego, we właściwym urzędzie skarbowym, w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości - dochód uzyskany przez Pana będzie podlegał zwolnieniu od PIT na mocy art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wojtowicz-Janicka

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK