| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Czy jest podatek przy użyczeniu nieruchomości

Czy jest podatek przy użyczeniu nieruchomości

Jestem właścicielem dwóch nieruchomości. Na pierwszej znajduje się budynek mieszkalny, a na drugiej mała hala produkcyjna. Budynek mieszkalny użyczam bezpłatnie mojemu synowi i synowej. Zaś halę produkcyjną bezpłatnie użytkuje sąsiad, który prowadzi tam swoją małą działalność produkcyjno-uslugową. Do końca 2008 r. musiałem opodatkowywać PIT bezpłatne użyczenie sąsiadowi. Ale użyczenia nieruchomości dla syna i synowej już nie. Słyszałem jednak ostatnio, że przepisy w tym zakresie zmieniły się i że nie trzeba już płacić podatku od bezpłatnego użyczenia, czy to prawda?

Warto zauważyć, że nadal obowiązuje art. 11 ustawy o PIT i osoby nieodpłatnie używające nieruchomości osiągają z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu. Przychód ten ustala się na podstawie średnich stawek rynkowych czynszu najmu (lub dzierżawy), jaki trzeba by było płacić gdyby nie było to użyczenie.

Dotyczy to oczywiście również Pana sąsiada, który prowadzi działalność gospodarczą. Natomiast podatku nie będą nadal płacić Pana syn i synowa. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT wolna od podatku jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

Ci bliscy z I i II grupy powinni zapłacić podatek tylko wtedy, gdyby to bezpłatne użytkowanie było świadczeniem otrzymywanym na podstawie stosunku pracy, czy pracy nakładczej. Wtedy zaliczkę na podatek pobrać powinien płatnik (pracodawca).

Te zasady nie zostały zmienione po 1 stycznia 2009 r.

Trzeba też wiedzieć, że odpisy amortyzacyjne od nieruchomości nie są kosztem uzyskania przychodów za okres oddania tych nieruchomości do nieodpłatnego użytkowania.

Waldemar Żuchowski
ekspert podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK