| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Podatek od spadków i darowizn

Darowizny w najbliższej rodzinie a podatek

Aktualizacja: 16.08.2016

Darowizny podlegają obowiązkowi zapłaty podatku przez obdarowanego – tak wynika z generalnej zasady zawartej w ustawie o podatku od spadku i darowizn. Jednak ustawodawca przewidział także zwolnienia. Jak zatem wygląda kwestia opodatkowania darowizn w najbliższej rodzinie? »

Czy jest podatek przy zniesieniu współwłasności

Aktualizacja: 08.12.2009

Nastąpiło nieodpłatne zniesienie współwłasności nieruchomości pomiędzy teściem a synową. Czy należy zapłacić podatek od spadków i darowizn w tym przypadku? »

Kiedy sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nabytego w drodze darowizny powoduje konieczność zapłaty podatku

Aktualizacja: 24.10.2011

W 2005 r. nabyłem w drodze darowizny od rodziców spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Od tej czynności na podstawie art. 16 ustawy od spadków i darowizn nie został pobrany podatek. Chciałbym sprzedać to mieszkanie przed upływem 5 lat od dnia darowizny, w związku z otrzymaną propozycję pracy w innym mieście. Czy w przypadku sprzedaży tego mieszkania będę musiał zapłacić podatek od darowizny (z uwagi na niedotrzymanie warunków ulgi z art. 16)? »

Ile mam czasu na złożenie SD-Z2

Aktualizacja: 17.09.2014

Dostałem darowiznę od matki oraz spadek po dziadku. Ile mam czasu na złożenie wypełnionego druku SD-Z2? Jakie są warunki skorzystania ze zwolnienia podatkowego w moim przypadku? »

Kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn

Aktualizacja: 17.09.2014

Opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej tzw. kwoty wolne. »

Najbliższa rodzina nie płaci podatku od spadku ani darowizny

Aktualizacja: 01.10.2015

Ustawa o podatku od spadków i darowizn zwalnia całkowicie od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez członków tzw. zerowej grupy podatkowej. Chodzi tu o małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki …), wstępnych (rodziców, dziadków, pradziadków ..), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Rodzina adopcyjna też korzysta z ulgi. »

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn nabycia gospodarstwa rolnego

Aktualizacja: 08.12.2009

Nabycie w drodze spadku lub darowizny gospodarstwa rolnego jest zwolnione z podatku. Nie ma tu wyjątkowo znaczenia stopień pokrewieństwa między spadkodawcą lub darczyńcą a nabywcą. Zwolnione z podatku jest także nabycie praw do wkładów w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub w spółdzielni kółek rolniczych w drodze spadku lub darowizny. »

Kto nie podlega podatkowi od spadków i darowizn

Aktualizacja: 08.12.2009

Jeżeli nie masz polskiego obywatelstwa i na stałe mieszkasz za granicą - nie będziesz płacił podatku od spadków i darowizn tylko wtedy gdy darczyńca albo spadkodawca ma/miał taki sam status. »

Zwolnienie z podatku darowanego lub odziedziczonego mieszkania

Aktualizacja: 25.11.2011

Uzyskane w drodze darowizny lub dziedziczenia mieszkania oraz budynki mieszkalne, mogą być zwolnione od podatku od spadków i darowizn. Dotyczy to wszystkich grup podatkowych - jednak w różnym zakresie.  »

Kwota wolna od podatku od darowizn na cele mieszkaniowe

Aktualizacja: 24.11.2011

Limit darowizn w obrębie I grupy podatkowej wynosi 9 637. Darowizny w powyższej wysokości uzyskane od jednej osoby w okresie 5 lat nie muszą być zgłaszane do US. W przypadku darowizn na cele mieszkaniowe - kwota ta może ulec podwojeniu. »

Prawa autorskie nie podlegają podatkowi od spadków i darowizn

Aktualizacja: 24.10.2011

Odziedziczyłem po wujku prawa autorskie do jego książek. Nie wiem jak mam je wycenić. Czy muszę płacić podatek od tych praw? »

Czy nabycie w spadku środków z pracowniczego programu emerytalnego jest opodatkowane

Aktualizacja: 24.10.2011

Odziedziczyłam środki z pracowniczego programu emerytalnego. Czy muszę wykazać je w zeznaniu podatku od spadków ? »

Czy od odziedziczonej firmy trzeba płacić podatek

Aktualizacja: 08.12.2009

Podatnik, który odziedziczy firmę po członku najbliższej rodzinny, nie zapłaci podatku od spadków i darowizn. Aby przy dziedziczeniu firmy nie zapłacić podatku, od spadku trzeba spełnić pewne warunki. »

Ulgi i zwolnienia w obrocie nieruchomościami

Aktualizacja: 24.10.2011

Osoby, które zbywają i nabywają  nieruchomości, czy to formie sprzedaży, spadku czy darowizny muszą liczyć się z zapłatą podatków. Jednak czasem można skorzystać z ulg i zwolnień podatkowych przy tych transakacjach, a nawet nie zapłacić podatku wcale. Dowiedz się kiedy. »

Pomyliłem formularz. Czy skorzystam z ulgi?

Aktualizacja: 24.10.2011

Chciałem skorzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn dla najbliższej rodziny (dostałem darowiznę od rodziców) ale pomyliłem formularz SD-1 z SD-3. Czy zwolnienie mi przepadło ? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »