| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > Podatek od spadków i darowizn > Prawa autorskie nie podlegają podatkowi od spadków i darowizn

Prawa autorskie nie podlegają podatkowi od spadków i darowizn

Odziedziczyłem po wujku prawa autorskie do jego książek. Nie wiem jak mam je wycenić. Czy muszę płacić podatek od tych praw?

NIE.
Nabycie w drodze spadku lub darowizny praw autorskich i praw pokrewnych, praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych oraz wierzytelności wynikających z nabycia tych praw nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Stanowi o tym zwolnieniu artykuł 3 pkt 2 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.

Jak podkreśla się w orzecznictwie sądowym nabycie prawa majątkowego (np. praw autorskich) w drodze spadku lub darowizny nie jest tożsame - w świetle prawa podatkowego - z realizacją tego prawa i uzyskiwaniem z niego przychodu.

Prawo autorskie, jako prawo majątkowe określone w art. 18 ustawy o PIT, stanowi źródło przychodów w myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 tej ustawy, a dochody uzyskane z tego prawa podlegają podatkowi dochodowemu (art. 9 ust. 1 ustawy o PIT).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

SmartMedia

SmartMedia to firma technologiczna i lider rynku producentów oprogramowania do zarządzania majątkiem i inwentaryzacji. Oprogramowanie tworzone w ścisłej współpracy z ekonomistami, prawnikami, księgowymi i najlepszymi programistami firmy. To dzięki temu rozwiązania SmartMedia są zgodne z obecnymi wymogami prawa oraz światowymi standardami informatycznymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK