| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Jednolity plik kontrolny > JPK_VAT dla małych i średnich firm

JPK_VAT dla małych i średnich firm

Do dnia 25 lutego 2017 r. małe i średnie firmy po raz pierwszy muszą złożyć plik JPK_VAT (za styczeń 2017 r.). Dotąd ten obowiązek dotyczył tylko w miarę niewielkiej grupy dużych przedsiębiorców. Jest kilka możliwych wariantów na wypadek niedopełnienia tego obowiązku. Jednak zapewne nie uda się w takim przypadku uniknąć sankcji karnej. Dlatego lepiej przygotować się wcześniej i terminowo wysłać JPK_VAT.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Pierwszym krokiem jest przygotowanie systemów księgowych do raportowania plików JPK. Warto zrobić to kompleksowo i dostosować od razu systemy również do raportowania pozostałych struktur, które małe i średnie przedsiębiorstwa będą musiały przekazywać na żądanie organów od 1 lipca 2018 r. Może się okazać, że konieczne będzie dokupienie specjalnych modułów do generowania plików JPK albo nawet osobnych programów, jeśli dostawca oprogramowania księgowego nie oferuje wsparcia w tym zakresie.

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe schemy JPK_VAT. Próba złożenia JPK_VAT w strukturze obowiązującej w 2016 r. zakończy się niepowodzeniem.

Kolejnym krokiem jest testowanie. Przed ostatecznym terminem na złożenie JPK_VAT warto wysłać plik na bramkę testową udostępnioną przez Ministerstwo Finansów. Zweryfikujemy w ten sposób techniczną poprawność pliku JPK_VAT, ale nie sprawdzimy jego poprawności merytorycznej. Takie usługi oferuje taka firma jak Deloitte.

Duże przedsiębiorstwa na różne sposoby radziły sobie w krótkim okresie przygotowawczym do JPK. Jedni punkt po punkcie sprawdzali, czy wszystkie dane wymagane w JPK występują w ich systemach księgowych. Następnie angażowali swoje służby księgowe i informatyczne do stworzenia narzędzia do generowania pliku JPK, a jeśli coś poszło nie tak, zwracali się o pomoc do doradców. Inni od razu kupowali programy do JPK wraz ze wsparciem wdrożeniowym. Dzięki temu generowali i wysyłali plik JPK za pomocą kilku kliknięć.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – Ewidencja VAT od 1 stycznia 2017 (książka)

Samodzielne przygotowanie pliku JPK na pierwszy rzut oka wydaje się tańsze, szczególnie dla najmniejszych przedsiębiorców zobowiązanych do jego raportowania. Jednak jeśli wystąpią problemy – a doświadczenie pokazuje, że o nie nietrudno – może się okazać, że warto od razu wystąpić o pomoc do ekspertów. Dla części małych i średnich przedsiębiorstw zakup oprogramowania wraz ze wsparciem w dostosowywaniu istniejących systemów księgowych może być nieadekwatny do skali działalności. Warto wtedy rozważyć zlecenie podmiotowi zewnętrznemu wygenerowanie i złożenie pliku JPK, a przynajmniej znaleźć taki podmiot na wypadek niepowodzenia samodzielnego raportowania.

Podjęcie właściwej decyzji wymaga rozważenia wszystkich za i przeciw. Pomiędzy najmniejszymi a największymi podmiotami należącymi do grupy małych i średnich przedsiębiorstw istnieje przepaść. Nie można więc podać uniwersalnej recepty. Dlatego warto dobrze poznać wszystkie możliwości oraz ich realne koszty.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK